Άρης – ΑΕΚ 74-64: Αυτοκράτορας από την αρχή μέχρι το τέλος

Ο Άρης ήταν αφεντικό σε όλο το ματς κόντρα στην ΑΕΚ και πήρε τη νίκη με 74-64 μπροστά σε περίπου 5.000 οπαδούς του.

Σπουδαία νίκη για τον Άρη στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο! Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν ανώτερη από την ΑΕΚ σε όλο το παιχνίδι και πήρε τη νίκη με 74-64, αποζημιώνοντας τον κόσμο του που για ακόμη ένα ματς έδωσε βροντερό «παρών». Στο 8-7 ανέβηκαν οι «κίτρινοι», στο 9-6 έπεσε η Ένωση.

Οι γηπεδούχοι είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Γκούντγουιν να έχει 14 με 19 ριμπάουντ! Από την ΑΕΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάιλς με 15 πόντους.

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στο ματς έχοντας εξαιρετικά ποσοστά από τα 6.75 (5/7 τρίποντα) και μάλιστα στο 6’ προηγήθηκε με διψήφιο αριθμό πόντων (16-4), έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Όμηρου Νετζήπογλου. Την ίδια στιγμή η ΑΕΚ αναζητούσε λύσεις, ώστε να επιστρέψει, ωστόσο η άμυνα της δεν μπορούσε να σταματήσει τους παίκτες του Καστρίτη που λίγο πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου ανέβασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (26-13).

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου η Ένωση επιδίωξε να ελέγξει τον ρυθμό και να περιορίσει τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων. Με καλές συνεργασίες το κατάφερε, παρά την πίεση των γηπεδούχων που έβγαζαν πολύ ενέργεια από την άμυνα τους.

Με τον Μάιλς να δίνει λύσεις στην επίθεση η ΑΕΚ έκανε επιμέρους σκορ 13-8, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν στους δύο (34-32) στο 17’. Ο γρήγορος ρυθμός δεν είχε συνέχεια στη δεύτερη περίοδο αφού πήραν σειρά οι δυνατές μονομαχίες, με συνέπεια οι δύο ομάδες να μην είναι τόσο αποτελεσματικές επιθετικά. Ο Άρης πάντως, συνέχισε να έχει το πάνω χέρι διατηρώντας το προβάδισμα με 39-35 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Mε την ενέργεια της πρώτης περιόδου προσπάθησε να μπει στην επανάληψη ο Άρης και ξεκίνησε να «χτίζει» διαφορά, ωστόσο και πάλι υπήρξε η απάντηση της ΑΕΚ μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου. Με Μίτσελ και Μάιλς επιθετικές αιχμές, η Ένωση πήρε πόντους κοντά στο καλάθι και ισορρόπησε το ματς. Στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των φιλοξενούμενων και «χτύπησαν» στο transition, με συνέπεια να προηγηθούν με 58-51 με τρίποντο του Μήτρου Λονγκ.

Το ενδιαφέρον ήταν αμείωτο στην τελευταία περίοδο, με τους γηπεδούχους να επιδιώκουν ακόμα μία προσπάθεια να μεγαλώσουν την απόσταση με την Ένωση στο 36’ φτάνοντας στους 12 τη διαφορά (67-58) με τρίποντο του Νότε. Κάπου εκεί ο Άρης έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση αφού η ΑΕΚ δεν είχε περαιτέρω απαντήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 39-35, 58-51, 74-64

Άρης (Καστρίτης): Χόρχλερ 8 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκούντγουιν 15 (6/12 δίποντα, 4/8 βολές, 19 ριμπάουντ σε 31 λεπτά), Νότε 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νετζήπογλου 14 (4/4 τρίποντα), Χάγκινς 12 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μήτρου-Λονγκ 7 (1), Τολιόπουλος 1 (0/8 σουτ), Σχίζας, Φίλλιος, Χρηστίδης 2

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρεζίερ (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φλιώνης 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 2, Μάιλς 14 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μίτσελ 15 (7/12 δίποντα, 1/6 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος (5 ασίστ), ΜακΓκρίφ 6 (4/4 βολές), Γόντικας 4, Παπαδάκης 2, Γουίλιαμς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Στρέλνιεκς 6 (2/9 σουτ)