Προμηθέας – ΑΕΚ 85-72: Πήραν τη νίκη και τη διαφορά οι Πατρινοί

Μετά από τρεις σερί νίκες στο πρωτάθλημα η ΑΕΚ ηττήθηκε στην Πάτρα με 85-72 από τον Προμηθέα ο οποίος κάλυψε και τη διαφορά από το πρώτο ματς.

Σπουδαία νίκη για τον Προμηθέα! Σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι μέχρι την τρίτη περίοδο, οι Πατρινοί επικράτησαν με 85-72 της ΑΕΚ και μπήκαν δυνατά στο κόλπο της τετράδας αφού κάλυψαν και τη διαφορά των τριών πόντων που είχαν ηττηθεί στα Λιόσια. Στο 11-9 ανέβηκαν οι γηπεδούχοι, στο 12-8 έπεσε η Ένωση που… ξέχασε να βγει στο παρκέ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Προμηθέας εξαργύρωσε το εξαιρετικό του τέταρτο δεκάλεπτο, όταν από το 60-60 που έγραψε ο φωτεινός πίνακας στο 30′, απάντησε με επιμέρους σκορ 17-3 ξεφεύγοντας με +14 στο 37΄ και «κλειδώνοντας» την επιστροφή στις νίκες, μετά την ήττα του στο αχαϊκό ντέρμπι με τον Απόλλωνα.

Η εξαντλητική άμυνα των γηπεδούχων, που οδήγησε σε μπλακ άουτ την Ένωση, σε συνδυασμό με επιθετικές… ορέξεις των Κάουαν και Κόντιτ, οι οποίοι σημείωσαν τους 14 (από 7 ο καθένας) από τους 17 πόντους του επιμέρους σκορ, αποτέλεσαν τα «κλειδιά» της επιτυχίας για τον Προμηθέα, που χωρίς να χάσει τη συγκέντρωση του δεν απειλήθηκε μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Άντονι Κάουαν με 22 πόντους, ενώ 17 πρόσθεσε ο Ντάστιν Χοκ. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Ακίλ Μίτσελ και Κένι Γουίλιαμς, σημειώνοντας από 11 πόντους.

Τα δεκάλπετα: 22-21, 47-42, 60-60, 85-72.

Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 22 (5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9/11 βολές, 12 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μουράτος 6, Χογκ 17 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Κουλμπόκα 9 (2), Κόντιτ 8 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τσαϊρέλης 2, Γκίκας 8 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Τόμασον 4 (1/8 σουτ, 2/2 βολές, 3 ασίστ).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Λεμάρ 4 (1/8 σουτ, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Φλιώνης 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιάνκοβιτς 9 (2/3 δίποντα, 5/5 βολές), Μάιλς 6 (1/5 τρίποντα), Γόντικας 6, Κόνιαρης 3 (1), Ξανθόπουλος 4 (5 ασίστ), Οριόλα 4 (1/7 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Παπαδάκης 4, Γουίλιαμς 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μίτσελ 11 (5/8 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ).