ΑΕΚ – Ολυμπιακός 78-85: Θρύλος και απόλυτος με «22Χ22» (vid)

Ο Ολυμπιακός «άλωσε» τα Λιόσια επικρατώντας της ΑΕΚ με 85-78 και ολοκλήρωσε με το απόλυτο των 22 νικών την κανονική περίοδο της Basket League.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ στα Λιόσια με 85-78 και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο της κανονική περίοδο της Basket League, πετυχαίνοντας το απόλυτο των 22 νικών σε 22 αγωνιστικές. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν την προσοχή τους στο φινάλε της Euroleague κόντρα στην Μπασκόνια.

Κορυφαίος για ακόμα μία φορά των Πειραιωτών ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους, με τους ΜακΚίσικ και Φαλ να ακολουθούν με 12 π. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα θα αντιμετωπίσει τον Άρη στον πρώτο γύρο των playoffs που τερμάτισε όγδοος.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ για τη μεγαλύτερη διάρκεια, μετά το αρχικό 0-7 στο ξεκίνημα. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα (17-16) με την ομάδα του Μπαρτζώκα να κλείνει καλύτερα την περίοδο, μετά και την είσοδο του Σλούκα για το +3 και το 19-22. Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τους ΜακΚίσικ και Πίτερς να τον στέλνουν στο +8 (21-29), ωστόσο η ΑΕΚ με μπροστάρη τον Ξανθόπουλο, έριξε τη διαφορά στον πόντο (29-30). Το σκορ του ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Μπολομπόι με βολή για το 35-38.

Για ακόμα μία φορά οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν καλύτερα την περίοδο και ξέφυγαν στο +6 (37-43) , με την «Ένωση» να βρίσκει απάντηση και να μαζεύει τη διαφορά στον πόντο (42-43), στο 23′. Η εξαιρετική άμυνα του Ολυμπιακού και ο Βεζένκοφ που βγήκε μπροστά έστειλαν τη διαφορά στο +13 (46-59), στο 27’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +14 (53-67).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα των φιλοξενούμενων και με κορυφαίο τον Λεμάρ κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά, αρχικά στους 8 (64-72), μέχρι το 33’. Η ομάδα του Μπαρτζώκα απάντησε με Σλούκα και Βεζένκοφ για το +12 (66-78), αλλά και πάλι οι «κιτρινόμαυροι» με σερί 7-0 μείωσαν σε 73-78. Στο τέλος ο Ολυμπιακός ήταν πιο εύστοχος στις βολές, ο Μπλακ διατήρησε την ψυχραιμία του και έτσι οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-38, 53-67, 78-85