Ολυμπιακός – ΑΕΚ 79-71: Λαρεντζάκης και Γουόκαπ «εκτέλεσαν» την «Ένωση

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της ΑΕΚ (79-71) σε έναν αγώνα θρίλερ με τον Λαρεντζάκη και Γουόκαπ να «εκτελούν» στο τέλος την «Ένωση» πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη στην Basket League σε ισάριθμα ματς.

Ο Ολυμπιακός επιβίωσε κόντρα στην ΑΕΚ στο άδειο, λόγω τιμωρίας, ΣΕΦ και επικράτησε με 79-71 με τους Λαρεντζάκη και Γουόκαπ να «εκτελούν» στο τέλος την «Ένωση» και να δίνουν τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα ματς στην Basket League.

Η ομάδα του Πλάθα βρισκόταν σε απόσταση αναπνοής καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα αλλά στο τέλος υπέκυψε στην ανωτερότητα των γηπεδούχων. Εξαιρετικός ο Κουζμίνσκας ο οποίς ήρθε από τον πάγκο και μέτρησε 23 πόντους και 6 ριμπαόυντ. Εξίσου καλός και ο Καμπενγκέλε 7 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Για τους «ερυθρόλευκους» ο Πίτερς είχε 16 και ο Λαρεντζάκης από 11.

Το ματς

Με αρκετή καθυστέρηση ξεκίνησε ο αγώνας λόγω προβλήματος στα ρολόγια και αυτό επηρέασε τον ρυθμό των παικτών στην πρώτη περίοδο. Συνολικά έγιναν 8 λάθη και υπήρχε αρκετή αστοχία από τις δύο πλευρές. Παρ’ όλα αυτά ο Ολυμπιακός κατάφερε να αρπάξει μία μικρή διαφορά (16-12) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι δύο προπονητές «καθάρισαν» το μυαλό των παικτών τους με αποτέλεσμα στο δεύτερο δεκάλεπτο να παιχτεί πιο απολαυστικό μπάσκετ. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσαν να διευρύνουν τη διαφορά τους αλλά η ΑΕΚ βρισκόταν πάντα κοντά. Ο ΜακΡέι ήταν το κύριο επιθετικό όπλο της ομάδα του Ζοάν Πλάθα αλλά ο Κουζμίνσκας ξεχώρισε και στις δύο μεριές του παρκέ.

Οι δύο, ερχόμενοι από τον πάγκο, τέλειωσαν το πρώτο ημίχρονο με 18 πόντους συνολικά και κράτησαν την ομάδα του μία ανάσα από τον Ολυμπιακό (36-33).

Το δεύτερο ημίχρονο επιφύλασσε μεγάλες εκπλήξεις και κόντρα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί και πέρασε για δεύτερη φορά μπροστά στο σκορ (46-47). Ωστόσο, Ολυμπιακός προσπέρασε ξανά και κράτησε τη διαφορά στο +5 (59-54) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με ένα σερί των γηπεδούχων και ακολούθησε με άλλο ένα από την ομάδα του Πλάθα. Ο «καυτός» Κουζμίνσκας συνέχισε το βιολί του αλλά πάλευε μόνος του. Τα λάθη και η έλλειψη συγκέντρωσης κόστισαν στην ΑΕΚ η οποία «πλήρωσε» τα λάθη με τα δύο συνεχόμενα τρίποντα των Λαρεντζάκη και Γουόκαπ λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-33, 59-54, 79-71

Ολυμπιακός: Γουόκαπ 12 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 8 (2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Φαλ 4, Παπανικολάου 11 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Πίτερς 16 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντζης 3 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 14 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/7 βολές), Πάπας, Μπραζντέικις 2, Μιλουτίνοβ 9 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ)

ΑΕΚ: Τίλμαν 10 (4/8 δίποντα), Χολ 3 (1), Νετζήπογλου 3 (1), ΜάκΛεμορ 5 (0/9 σουτ, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουζέλογλου 2, Φλιώνης 7 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Κουζμίνσκας 23 (3/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καμπενγκέλε 7 (2/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), ΜακΡέι 11 (4/5 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ)