Ολυμπιακός – Περιστέρι 87-74: «Show» Γουόκαπ στην άνετη νίκη επί του Περιστερίου(vid)

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα το Περιστέρι (87-74) με τον Τόμας Γουόκαπ να είναι ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα 22 πόντους και 5 ασίστ. Συμπαραστάτες του Αμερικανού οι Πίτερς και Κάνααν με 24 πόντους.

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας το Περιστέρι για την 8η αγωνιστική της Basket League με τους Πρωταθλητές Ελλάδας να είναι ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και να επικρατούν τελικά με 87-74. Σταθερά στη δεύτερη θέση η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με ρεκόρ 7-1. Το Περιστέρι, από την άλλη, παρέμεινε στην 8η με ρεκόρ 4-4.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Τόμας Γουόκαπ με 22 πόντους, ο οποίος είχε 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από 14 πόντους είχαν οι Κάνναν και Πίτερς που για άλλο ένα παιχνίδι βοήθησαν στο σκοράρισμα. Αντιθέτως, πολυτιμότερος παίκτης των φιλοξενούμενων ο Τόμπσον με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και μία ασίστ.

Oι Ερυθρόλευκοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και με τους συνήθεις… ύποπτους Κάνναν, Γουόκαπ και Πίτερς να είναι οι επιθετικοί εκφραστές , ενώ για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ο Τόμσον σημείωσε τους 8 από τους 12  πόντους της ομάδας του στα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, όμως οι παίκτες του Ολυμπιακού περιόρισαν τις επιθέσεις των φιλοξενούμενων και έδωσαν τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου 10λέπτου (24-10), με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 27-14.

Το Περιστέρι στη συνέχεια προσπάθησε να μειώσει το σκορ, όμως οι γηπεδούχοι ήλεγχαν απόλυτα τη κατάσταση και δεν επέτρεψαν να πέσει η διαφορά κάτω από τους 10 πόντους με το σκορ του ημιχρόνου να κλείνει στο 43-33.

Η διαφορά έφτασε σε μονοψήφια νούμερα στα μέσα της τρίτης περιόδου (55-46) όμως πάλι ο Ολυμπιακός με μεγάλα σουτ από τους Γουόκαπ, Πίτερς και Κάνναν έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +11 (63-52).

Στη τέταρτη περίοδο οι Ερυθρόλευκοι πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά τους στον αγώνα (73-54), με τους Περιστεριώτες να μην έχουν απάντηση στις επιθέσεις του Ολυμπιακού. Τελικά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε με 87-74 και πανηγύρισε την 7η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Μπακάλης, Τεφτίκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-14, 43-33, 63-52, 87-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Oυόκαπ 22 (3/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κάνααν 14 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Φαλ 2 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 3 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πίτερς 14 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 13 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Μπραζντέικις 2 (1/4 σουτ), Μιλουτίνοφ 9 (3/5 δίποντα, 3/3 βολές), Σίκμα 3 (1/4 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Ράγκλαντ 9 (3/4 δίποντα, 3/3 βολές, 13 ασίστ), Πουλιανίτης 3 (1), Oυίλιαμς 12 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τόμπσον 15 (7/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Χουγκάζ 2, Μήτρου-Λονγκ 8 (2/4 δίποντα, 4/4 βολές), Ντάνγκουμπιτς 5, Ξανθόπουλος, Χαντς 9 (1), Κασελάκης 7 (1), Ρένφρο 4