Παναθηναϊκός – Καρδίτσα 77-53: Εύκολο απόγευμα και τώρα… Εφές

Ο Παναθηναϊκός πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στο ΟΑΚΑ κόντρα στη Καρδίτσα (77-53) για την 9η αγωνιστική της Basket League και πλέον στρέφει το βλέμμα του στην Αναντολού Εφές (5/12).

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε πολύ εύκολα της Καρδίτσας με 77-53 για την 9η αγωνιστική της Basket League με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 τάπες.

Το «τριφύλλι» με τη νίκη αυτή βρίσκεται στην 1η θέση του πρωταθλήματος με το απόλυτο ύστερα από εννιά «στροφές», ενώ οι φιλοξενούμενοι με ρεκόρ 1-8 βρίσκονται στην 11η θέση πάνω από τον Απόλλων Πάτρας.

Πλέον, οι πράσινοι στρέφουν το βλέμμα τους στη Euroleague και το ματς κόντρα στην Αναντολού Εφές στην Τουρκία (5/12).

Πήρε προβάδισμα με.. σβηστές μηχανές

Ο Εργκίν Αταμάν έδωσε ευκαιρίες σε πολλούς παίκτες που δεν αγωνίστηκαν στα τελευταία παιχνίδια. Οι πράσινοι δεν αντιμετώπισαν κάποια σοβαρή δυσκολία από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο παίρνοντας μία διαφορά της τάξεως των 15 πόντων (29-14).

Οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν ιδιαίτερα και σε συνδυασμό με την αστοχία τους σε ολόκληρη την πρώτη περίοδο βρέθηκαν σε δύσκολη θέση. Η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε με τον Αταμάν να ρίχνει στο παρκέ και τον Σαμοντούροφ έχοντας ήδη χρησιμοποιήσει τους 11/12 παίκτες που είχε διαθέσιμους.

Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και κατάφερε να φτάσει τη διαφορά μέχρι και στο +24 (44-20) με την Καρδίτσα να μειώνει απλώς στη συνέχεια και το σκορ του πρώτου μέρους να είναι 47-28.

Χαλάρωσε αλλά κέρδισε…

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε λίγο-πολύ όπως και το πρώτο με τους φιλοξενούμενους να κυνηγάνε στο σκορ. Η Καρδίτσα δεν μπόρεσε να πλησιάσει στο σκορ και ουσιαστικά η ομάδα του Αταμάν είχε εξασφαλίσει τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός έριξε τα ποσοστά του αλλά δεν απειλήθηκε καθόλου με αποτέλεσμα ο Αταμάν να ρίχνει στο παρκέ για πολύ ώρα τον νεαρό Σαμοντούροφ.

Ένας από τους διακριθέντες του αγώνα ήταν ο Αντετοκούνμπο ο οποίος «γέμισε» τη στατιστική του με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 τάπες με το βλέμμα να στρέφεται αυτόματα στον αγώνα της Τρίτης (5/12) κόντρα στην Αναντολού Εφές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-14, 47-28, 64-41, 77-53

Παναθηναϊκός: Βιλντόσα 15 (3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ασίστ, 4 λάθη), Γκραντ 4, Αντετοκούνμπο 20 (7/8 δίποντα, 6/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γκριγκόνις, Μαντζούκας 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 10 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκάι 5 (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπαλτσερόφσκι 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαμοντούροβ 4, Ναν 4 (2/7 σουτ)

Καρδίτσα: Γουάιτ 6 (3/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΚάλουμ 2 (1/5 σουτ), Μπιουκάναν 5, Κλάσεν 3 (1/7 σουτ, 6 ασίστ), Καμπερίδης 10 (3/8 τρίποντα), Σμιθ 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές), Μαλέλης 3 (1), Δίπλαρος (3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Χρηστίδης 9 (4/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Τσούκας, Αβδάλας 5 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ)