ΠΑΟΚ – Κολοσσός Ρόδου 93-81: Ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος

Ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός στο δεύτερο ημίχρονο τού αγώνα με τον Κολοσσό και επιβλήθηκε με σκορ 93-81.

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ, με εμφατικό τρόπο, αφού επιβλήθηκε του Κολοσσού Ρόδου εντός έδρας με σκορ 93-81, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι Θεσσαλονικείς δεν ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση, μένοντας πίσω στο σκορ με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, όμως το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια… διαφορετική ιστορία. Εκεί το σύνολο του Φώτη Τακιανού ήταν εντυπωσιακό -ειδικά στην τέταρτη περίοδο- φτάνοντας στην ανατροπή και εν τέλει στη μεγάλη νίκη.

Σε θετικό ρεκόρ με το 5-4 ο Δικέφαλος του βορρά, όντας στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ από την άλλη πλευρά οι Ροδίτες έπεσαν στο 3-6 και βρίσκονται πλέον στη 10η θέση του πρωταθλήματος.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κένταλ Σμιθ με 16 πόντους, έχοντας τις πολύτιμες βοήθειες των Άντριου Χάρισον και Έλβαρ Φρίντρικσον με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Στην αντίπερα όχθη, για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Άντριου Γκάουντλοκ με 20 πόντους, ενώ από 12 πόντους είχαν οι Λούκα Μπραΐκοβιτς και Πολ Τζόργκενσεν.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 38-47, 61-66, 93-81