Κολοσσός Ρόδου – Προμηθέας 114-109 παρ. (100-100 κ.δ.): Aπίστευτη ματσάρα αλά… ΝΒΑ με νικητές του Ροδίτες

Σε ένα παιχνίδι που ήταν όλο... ΝΒΑ, Κολοσσός και Προμηθέας πρόσφεραν απλόχερα θέαμα, με τους Ροδίτες να παίρνουν τη νίκη στην παράταση με σκορ 114-109.

Ο Κολοσσός ήταν ο μεγάλος νικητής σε ένα από τα πιο χορταστικά παιχνίδια της φετινής σεζόν καθώς επικράτησε με 114-109 στην παράταση, του Προμηθέα για τη 10η αγωνιστική της Basket League.

Στην κανονική περίοδο ο Προμηθέας κατάφερε να κάνει την απόλυτη ανατροπή επιστρέφοντας από το -21 και να προηγηθεί με τον εντυπωσιακό Κάουαν στα 6,8» πριν από το τέλος. Στο φινάλε όμως ο Περάντες με φόλοου ισοφάρισε σε 100-100 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι δύο ομάδες συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ, όμως η ομάδα της Ρόδου ξέφυγε με πόντους του Μπιλή και «κλείδωσε» τη νίκη με τρεις βολές του Γκάουντλοκ στο τέλος.

Οι Περάντες (27 πόντοι, 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ, Μπραΐκοβιτς (22 πόντοι, 12 ριμπάουντ), Πόλεϊ (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Μπιλής (14 πόντους) και Γκάουντλοκ (14 πόντους) ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους. Από τους Πατρινούς που έπαιξαν δίχως τον Χέιλ, ξεχώρισαν οι Κάουαν (30 πόντοι, 10 ασίστ), Ετσενίκε (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Ρέινολντς (20 πόντοι) και Κόφεϊ (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 33-25, 59-49, 82-67, 100-100, 114-109 (παρ.).