ΑΕΚ – Άρης 91-93: Ο μυθικός Τολιόπουλος έκλεισε το σπίτι της Ένωσης

Ο Βασίλης Τολιόπουλος πραγματοποίησε μία από τις σπουδαιότερες εμφανίσεις της καριέρας του και οδήγησε τον Άρη σε μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ με 93-91 μέσα στα Άνω Λιόσια.

Τεράστιο διπλό του Άρη στα Άνω Λιόσια! Με τον Βασίλη Τολιόπουλο να δίνει ρεσιτάλ, η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε τη νίκη σε ένα ματς-θρίλερ με 93-91 επί της ΑΕΚ για τη 15η αγωνιστική της Basket League. Στο 8-7 ανέβηκε η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, στο 6-9 έπεσε εκείνη του Ζοάν Πλάθα που πλέον κινδυνεύει να μην μπει στα πλέι οφ. Πριν το τζάμπολ ο Δικέφαλος τίμησε την μνήμη του Γιάννη Ιωαννίδη.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Τολιόπουλος που σταμάτησε στους 25 πόντους ενώ είχε 10 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Σούπερ εμφάνιση και από τον Γκάλινατ που πέτυχε 19 πόντους για τον Άρη είχε εκτός τους Μποχωρίδη και Σταρκς. Από την άλλη, για την ΑΕΚ με την οποία έκανε ντεμπούτο ο Αγραβάνης, αλλά δεν ήταν διαθέσιμοι οι Χόλινς και Φλιώνης, Νάιτ και Μόργκαν είχαν από 18 πόντους.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Τζόρνταν ΜακΡέι κατάφερε να προηγηθεί 15-7 ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο με διαφορά τριών πόντων (22-19). Ο Άρης εμφανίστηκε βελτιωμένος στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 43-42.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου όταν και προηγήθηκε ακόμη και με εννέα πόντους (47-56). Οι γηπεδούχοι όμως με αντεπίθεση διαρκείας και επιμέρους σκορ 24-11 «έκλεισαν» την περίοδο μπροστά στο σκορ με 71-67. Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι και στην τέταρτη περίοδο, αλλά εκεί ανέλαβε δράση ο Τολιόπουλος και με μεγάλα σουτ κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του με το τελικό 93-91.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-43, 71-67, 91-93

ΑΕΚ (Πλάθα): Ραντλ 10 (1/3 τρίποντα), Νάιτ 18 (1/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 13/14 βολές), Κουζέλογλου 5, Μόργκαν 18 (8 ριμπάουντ), ΜακΡέι 19 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τίλμαν 12 (4 ριμπάουντ), Χολ 2, Καράμπελας, Πιλάβιος, Νετζήπογλου 6, Αγραβάνης 1, Χατζηδάκης

Άρης (Καστρίτης): Τολιόπουλος 25 (4/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μπλούμπεργκς 6, Ντε Σόουζα 2, Χάρελ 16 (2/6 τρίποντα), Γκάλινατ 19 (3/5 τρίποντα), Σλαφτσάκης, Σάνογκο 13 (5 ριμπάουντ), Κατσίβελης, Περσίδης, Καλόγηρος, Μπάνκστον 12 (4 ριμπάουντ)