Τακιανός: «Δεχτήκαμε 30 πόντους στον αιφνιδιασμό»

Ο Φώτης Τακιανός στάθηκε στην κακή αμυντική αντίδραση των παικτών του στην ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ

Ένα πολύ εύκολο βράδυ Σαββάτου είχε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ κόντρα στον ΠΑΟΚ, για τη 16η αγωνιστική της Basket League.

Οι οκτώ παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν δυσκολεύτηκαν να επικρατήσουν των δώδεκα παικτών του Φώτη Τακιανού, με το τελικό 77-62 να τα λέει όλα.

Ο Τακιανός, στις δηλώσεις του μετά το τέλος του ματς, στάθηκε στην κακή αμυντική αντίδραση των παικτών του στην ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Αναλυτικά όσα είπε στην ΕΡΤ ο προπονητής του ΠΑΟΚ:

«Υπήρχαν περίοδοι, που είχαμε συγκέντρωση και ρυθμό, κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο υπάρχουν τρεις καθοριστικές φάσεις με λάθος αποφάσεις στην επίθεση και παράλληλα με τις οποίες δώσαμε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να κάνει το αγαπημένο του παιχνίδι στο ανοικτό γήπεδο.

Είχαμε δώσει ιδιαίτερη έμφαση στο να έχουμε ισορροπημένη επίθεση, αλλά δεχτήκαμε 30 πόντους στον αιφνιδιασμό. Δεν ήμασταν αποτελεσματικοί στις επιστροφές μας, κάναμε 20 λάθη και τα περισσότερα ήταν αβίαστα. Ο Ολυμπιακός πήρε το μομέντουμ και το κράτησε στα χέρια του μέχρι το τέλος».