Κολοσσός Ρόδου – ΑΕΚ 103-80: Ούτε για προπόνηση η Ένωση, την διέλυσαν (και) οι νησιώτες

Η ΑΕΚ δεν ήταν ανταγωνιστική ούτε για ένα δεκάλεπτο στη Ρόδο, με τον Κολοσσό να παίρνει μία από τις πιο εύκολες νίκες της σεζόν (103-80). Οι νησιώτες κάλυψαν μάλιστα και το -19 από την ήττα τους στα Λιόσια και έχουν την ισοβαθμία.

Τραγωδία και στη Ρόδο η ΑΕΚ! Πραγματοποιώντας ακόμη μία απογοητευτική εμφάνιση τη φετινή σεζόν, η Ένωση έγινε… παιχνιδάκι στα χέρια του Κολοσσού Ρόδου ο οποίος την διέλυσε με 103-80 για τη 17η αγωνιστική της Basket League. Στο 7-10 το ρεκόρ των δύο ομάδων πλέον, με τους γηπεδούχους να είναι από πάνω στην ισοβαθμία καθώς κατάφεραν να καλύψουν και το -19 της ήττας τους στα Άνω Λιόσια.

Τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχε ο Κολοσσός, με τον Γκάουντλοκ να είναι ο κορυφαίος της αναμέτρησης με 26 πόντους και 3 ασίστ. Μεγάλη εμφάνιση και από τον Μπραϊκοβιτς που έβαλε 22 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ ενώ έδωσε και 2 ασίστ. Από την ΑΕΚ, διασώθηκε μόνο ο Τίλμαν που έβαλε 26 πόντους με 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η ΑΕΚ υπήρχε στο παιχνίδι μόνο στα πρώτα πέντε λεπτά (12-11), αλλά στη συνέχεια ο Κολοσσός βρήκε σουτ και πήγε με 27-19 στο δεκάλεπτο. Με τρίποντο του Γκάουντλοκ οι Ροδίτες βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +10 (38-28, 15′) και ουσιαστικά από εκείνο το σημείο η Ένωση έχασε κάθε επαφή με το σκορ, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το 51-36.

Η άμυνα της ΑΕΚ ήταν απλός παρατηρητής στο ματς, ο Κολοσσός τα έβαζε από παντού και προηγήθηκε με +25 (80-55) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι έστειλαν τη διαφορά ακόμη και στο +31 στα τελευταία λεπτά (101-70, 38′), με τους «κιτρινόμαυρους» να… μαζεύουν κάπως το σκορ για το 103-80.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 51-36, 80-55, 103-80

Κολοσσός Ρόδου (Σεγκούρα): Ουτόμι 6 (7 ριμπάουντ), Μπραΐκοβιτς 22 (9/11 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 5, Πόλεϊ 17 (4 ριμπάουντ), Περάντες 15 (4/8 δίποντα), Γκάουντλοκ 26 (4/7 τρίποντα), Κολοβέρος 4, Παπαγιάννης, Μπιλλής, Καμαριανός 6 (5 ριμπάουντ), Σίτου 2, Παπαδάκης

ΑΕΚ (Ζούρος): Τίλμαν 26 (9/16 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 11 (4/6 δίποντα), Αγραβάνης 6, Νάιτ 12, ΜακΡέι 4, Ραντλ 3, Καράμπελας, Πιλάβιος, Χόλινς 5, Κουζέλογλου 8 (5 ριμπάουντ), Μόργκαν, Ματαλιωτάκης