ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 85-94: Επιβλητικό πέρασμα από την Πυλαία για τους «κιτρινόμαυρους»

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κουζμίνσκας «καθάρισε» τον ΠΑΟΚ με 94-85 στην Πυλαία, παίρνοντας προβάδισμα για την εξάδα.

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι Δικεφάλων με φόντο την εξάδα της Basket League. Η Ένωση κυριάρχησε απόλυτα στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε του ΠΑΟΚ με 94-85 για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος μέσα στη Θεσσαλονίκη. Στο 8-11 και οι δύο ομάδες, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» έχουν το πάνω χέρι αφού μετρούν δύο νίκες φέτος κόντρα στον αντίπαλό τους.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν ο Κουζμίνσκας με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ ενώ καθοριστικός με με μεγάλα σουτ ήταν ο Χόλινς που είχε 15 πόντους, όσους και ο ΜακΡέι. Για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Τάουνς με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με ένα 7-4 τέσσερα λεπτά μετά το τζάμπολ, αλλά η ΑΕΚ πάτησε γκάζι και βρέθηκε στο +6 (12-18, 7′) με Καράμπελα και Κουζμίνσκας να δίνουν λύσεις. Οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν να ξεφύγει το σκορ (23-22, 10′), πήραν μάλιστα προβάδισμα για πρώτη φορά με +5 (34-29) στα μέσα της δεύτερης περιόδου και το ημίχρονο τους βρήκε στο 45-44.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο και γρήγορα βρέθηκε στο +6 (50-44, 22′) για να ακολουθήσει ο τραυματισμός των ΜακΝις και Αγραβάνη που έφυγαν με αίματα για τα αποδυτήρια. Και κάπου εκεί ξύπνησε η ΑΕΚ που πήρε μπρος και δεν κοίταξε πίσω ξανά. Χόλινς και Κουζμίνσκας με δύο διαδοχικά τρίποντα έστειλαν την Ένωση στο +4 (55-59) και η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 61-67.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και ουσιαστικά τελείωσε το ματς με ένα γρήγορο 7-0 στα πρώτα δύο λεπτά που έφερε το σκορ στο 61-74. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +18 (66-84, 36′), με τον ΠΑΟΚ να μαζεύει κάπως το σκορ στο τέλος χάρη σε συνεχόμενες τεχνικές ποινές που δόθηκαν σε παίκτες και στον πάγκο της ΑΕΚ για το τελικό 85-94.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-44, 61-67, 85-94

ΠΑΟΚ (Νεραντζάκης): Τάουνς 17 (7/11 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκίλμορ 5, ΜακΝις 2 (6 ριμπάουντ), Σχίζας 7, Φρίντρικσον 10 (8 ριμπάουντ), Τσιακμάς 2, Τσαϊρέλης 13 (4 ασίστ), Αρσενόπουλος, Σκουλαριώτης, Σωτηρίου 5, Μίχαλακ 10, Άλστον 14 (8 ριμπάουντ)

ΑΕΚ (Ζούρος): Ραντλ 2, Αγραβάνης 8 (6 ριμπάουντ), Νάιτ 8 (5 ασίστ), Μόργκαν 2, ΜακΡέι 15 (6/10 δίποντα), Καράμπελας 10 (10 ασίστ), Πιλάβιος, Χόλινς 15, Νετζήπογλου 4 (6 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 4, Κουζμίνσκας 18 (6 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 8