Προμηθέας Πάτρας – Κολοσσός Ρόδου 96-73: Περίπατος και τέταρτη θέση

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, ο Προμηθέας επικράτησε με 96-73 του Κολοσσού Ρόδου και κλείδωσε την τέταρτη θέση.

Ο Προμηθέας Πάτρας πέρασε ένα άνετο βράδυ στο «Δ. Τόφαλος», για την 3η αγωνιστική του Top 6 της Basket League, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 15-9 (παρέμεινε στην 4η θέση). Οι Αχαιοί επικράτησαν 96-74 του Κολοσσού Ρόδου, με τους «Θαλασσί» που απέκτησαν… σφυγμό μόνο στην τρίτη περίοδο, να βλέπουν το ρεκόρ τους να υποχωρεί στο 9-16.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κυριάρχησε στο παρκέ από το πρώτο τζάμπολ, έκλεισε το δεκάλεπτο στο +11 (26-15), ενώ δίχως να κατεβάσει ταχύτητα, πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +15 (48-33).

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο, οι Ροδίτες ανέβασαν την παραγωγικότητα τους, φόρτωσαν με 29 πόντους το αντίπαλο καλάθι και στο 29΄ έδειξαν ικανοί για την ανατροπή (64-62), για να μπουν στο τέταρτο δεκάλεπτο στο -6 (68-62). Ωστόσο, στον… επίλογο του αγώνα, ο Προμηθέας δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης και με επιμέρους σκορ 28-11 έκοψε με άνεση το… νήμα του τερματισμού.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Μπράις Χάμιλτον με 24 πόντους και 6/8 τρίποντα, ενώ από τον Κολοσσό ξεχώρισε ο Λούκα Μπραΐκοβιτς με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 48-33, 68-62, 96-73