«Λύγισε» στην παράταση τον Προμηθέα και έκανε το 1-1 ο Άρης (89-85,vid)

Παρά την επιστροφή του Προμηθέα από το -26 και το buzzer beater του Χέιλ από το κέντρο που έστειλε το ματς στην παράταση, ο Άρης νίκησε 89-85 και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των προημιτελικών

Σε τρίτο αγώνα στην Πάτρα θα λύσουν Άρης και Προμηθέας τις διαφορές τους στα προημιτελικά των play-offs της Stoiximan Basket League, μετά από το 89-85 των κιτρινόμαυρων το βράδυ της Δευτέρας (20/5) στο Αλεξάνδρειο σε ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, με τους Γκάλινατ – Ντε Σόουζα να παίρνουν τη σκυτάλη από τον εκπληκτικό στο πρώτο μέρος Χάρελ και τους Θεσσαλονικείς να φέρνουν τη σειρά στο 1-1. Με κορυφαίο όλων τον πληθωρικό Σίλβιο ντε Σόουζα που έκλεισε τον αγώνα με double-double (23 πόντοι – 12 ριμπάουντ σε 24 λεπτά).

Ο Προμηθέας, από την άλλη, είδε αποκαρδιωτικό ποσοστό στο περιφερειακό σουτ, κατέρρευσε στην τρίτη περίοδο και έπεσε στο -26, ήταν σαρωτικός στην τέταρτη (31-8) και έστειλε τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο με τρελό τρίποντο του Χάντερ Χέιλ σχεδόν από το κέντρο.

Εκεί, στην παράταση, ο Χέιλ είχε ένα κρίσιμο λάθος μετά από βολές του Τολιόπουλου (88-85), με τον παίκτη του Άρη να βάζει στη συνέχεια 1/2 για να κρίνει οριστικά έναν αγώνα με πολύ σασπένς, ένταση και θέαμα.

22-31 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 40-42 οι πόντοι στη ρακέτα, 12-11 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ), 14-15 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 30-34 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς των δύο ομάδων.

Ο νικητής της σειράς θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό με μειονέκτημα έδρας, σε σειρά που θα κριθεί στις δύο νίκες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 41-33, 68-45, 76-76 (κ.α.), 89-85

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 13 (1/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Μπλούμπεργκς 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μποχωρίδης 7 (1), Ντε Σόουζα 23 (8/13 δίποντα, 7/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Γκάλινατ 12 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Σταρκ 5 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σανόγκο 2 (8 ριμπάουντ), Κατσίβελης 5, Περσίδης 2, Χάρελ 16 (3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Μπαζίνας 4 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάμιλτον 16 (6/9 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 2, Ετσενίκε 11 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Χέιλ 18 (1/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Ρέινολντς 3 (1/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κάουαν 14 (2/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ), Κόνιαρης, Πάπας 10 (1), Κόφι 1, Καραγιαννίδης 6 (3/4 δίποντα)