Ρέθυμνο – Κύμη 78-64

Το Ρέθυμνο επιβλήθηκε 78-64 της Κύμης σε ένα πραγματικό ντέρμπι παραμονής για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Οι Κρητικοί μπήκαν στην αναμέτρηση με… γκάζια μπροστά στο κοινό τους πήραν το πρώτο δεκάλεπτο (23-17) και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 48-38. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου κατάφεραν να ελέγξουν την αναμέτρηση και να βρουν λύσεις στην επιθετικότητα της Κύμης που ‘έκανε την ύστατη προσπάθεια για να ξαναμπεί στο ματς.

Το τελικό 78-64, βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν για τη 2η νίκη της χρονιάς (2-7), την ώρα που η Κύμη με ρεκόρ 1-8 βρίσκεται προτελευταία (13η). Τζόνσον και Μπαρτ Τζούνιορ ήταν οι καλύτεροι για το Ρέθυμνο με 20 και 23 πόντους αντίστοιχα, την ώρα που για τους Ευβοιώτες ο Σαγκς πάλευε μόνος του με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-38, 61-52, 78-64