Ήφαιστος Λήμνου – Λαύριο 80-76

Ο Ήφαιστος διατήρησε το εντυπωσιακό εντός έδρας αήττητο (6/6), επικρατώντας του Λαύριο (80-76) για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Mε την ψυχολογία της ομάδας που έχει μία από τις πέντε αήττητες έδρες της Basket League, αφού έχει κάνει το 5/5 στη Λήμνο, ο Ήφαιστος υποδέχτηκε το Λαύριο για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος επικράτησε 80-76 έφτασε το 6/6 εντός έδρας και 7-6 συνολικά και συνεχίζει δυνατά με στόχο τα playoffs. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έκανε εντυπωσιακό come back από το -14 της δεύτερης περιόδου και με πολυτιμότερο παίκτη τον Σον Έβανς (28π., 15ρ.) πήρε ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα. Από πλευράς του το Λαύριο, υποχώρησε στο 4-9.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο ματς και με «όπλο» τους την ευστοχία πίσω από τα 6,75 κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με 28-38 αλλά και 28-42. Ο Ήφαιστος, όμως, δεν πέταξε λευκή πετσέτα. Με κορυφαίο τον Σον Έβανς σερί 10-0 και μάζεψαν τη διαφορά πριν το φινάλε του ημιχρόνου (38-42 στο 20′).

Ο Έβανς ήταν αυτός που έβαλε μπροστά την ομάδα του με 55-49 με το επιμέρους σκορ να είναι 17-7! Το «ντέρμπι» όμως δεν είχε τελειώσει με το πολύ σκληρό για να πεθάνει Λαύριο να μένει κοντά στο σκορ. Το τρίποντο του Ουίλιαμ Μπιούφορντ έβαλε ξανά μπροστά τους φιλοξενούμενους (64-65 στο 32′) και οι δύο ομάδες έδιναν μάχη «σώμα με σώμα» μέχρι και δύο λεπτά πριν τη λήξη όταν το σκορ ήταν στο 76-76. Το σκορ έμεινε ισόπαλο 53» πριν από το φινάλε και η παράταση ήταν κάτι παραπάνω από ορατή.

Ο Έι Τζέι Ίνγκλις έχασε ένα σουτ και ο Μιχάλης Περράκης έστειλε στις βολές τον Σον Έβανς. Όμως, ο Έβανς έβαλε 2/2 βολές, για να διαμορφώσει το 78-76. Ο Τόντρικ Γκότσερ έκανε δύο τάπες σε Λαμπ και Ίνγκλις και οι 2/2 βολές του Τζέρι Σμιθ διαμόρφωσαν το 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 24-29, 38-42, 62-60, 80-76