ΑΕΚ – Ρέθυμνο 82-62

Η Ένωση επικράτησε με 82-62 του Ρεθύμνου στο ΟΑΚΑ χάρη στο τέταρτο δεκάλεπτο της όπου και έτρεξε επιμέρους 25-11 επί των Κρητικών.

Για τρία δεκάλεπτα το Ρέθυμνο ήταν ανταγωνιστικό απέναντι στην ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, με την Ένωση όμως να τρέχει ένα επιμέρους 25-11 στο τέταρτο δεκάλεπτο και να επικρατεί άνετα στο Μαρούσι με 82-62 των Κρητικών.

Οι γηπεδούχοι είχαν για ένα ακόμα παιχνίδι τον Βινς Χάντερ σε φοβερή κατάσταση, με τον Αμερικανό σέντερ να σταματάει στους 20 πόντους με 8/12 δίποντα. Καλός ήταν και ο Μάλκολμ Γκρίφιν με 19 πόντους, την ώρα που ο Μπαρτ Τζούνιορ ήταν ο μοναδικός διψήφιος για την ομάδα του Ζιάγκου, πετυχαίνοντας 15 πόντους, σε ένα ματς που κρίθηκε ουσιαστικά σε ένα ξέσπασμα της Ένωσης στην τέταρτη περίοδο.

Η εξέλιξη του ματς…

Σκούρα τα βρήκε η ΑΕΚ απέναντι στην ομάδα του Ζιάγκου, παρότι στο πρώτο δεκάλεπτο έδειχνε ότι ελέγχει την αναμέτρηση. Η Ένωση με τον Χάντερ γρήγορα προηγήθηκε με 10 πόντους (16-6), ο Κλάντον μείωσε, όμως Γκρίφιν και Θίοντορ έδωσαν αέρα 12 πόντων στην ομάδα του Μπάνκι με ένα λεπτό για το δεκάλεπτο.

Οι Κρητικοί μπήκαν στην δεύτερη περίοδο όντας 10 πόντους πισω στο σκορ (22-12) ενώ είδαν και τον Ξανθόπουλο να στέλνει το παιχνίδι στο 25-12 με τρίποντο. Η συμμετοχή του Χίκεϊ στους Ρεθυμνιώτες έμοιαζε καίρια, αν και ο Μασιούλις με βολές έστειλε το ματς στους 16 για την ΑΕΚ (31-15).

Σιγκούνας και Τζόουνς πραγματοποίησαν το 31-21, με τους Μπαρτ και Χίκεϊ να ακολουθούν για να πέσει η διαφορά κάτω από τους 10 πόντους. Ο Χριστοδούλου με τρίποντο έγραψε το 38-30 και ο Καλογιαννίδης με τον ίδιο τρόπο το 38-33, σκορ που ήταν και αυτό του πρώτου ημιχρόνου για τις δύο ομάδες.

Οι παίκτες του Ζιάγκου είχαν βάλει πολύ δύσκολα στους αντίστοιχους του Μπάνκι. Παρά λοιπόν το 48-37 από τον Χάντερ, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν με 50-43 με τον Μπαρτ αρχικά, την ώρα που ο ταλαντούχος Αμερικανός γκαρντ μείωσε στους 3 (50-47) με ένα ακόμα τρίποντο.

Η ΑΕΚ ανάσανε με το γκολ φάουλ του Λαρεντζάκη, ενώ ο Τσαλμπούρης έγραψε κα το 55-49.

Η Ενωση προχώρησε στην τελευταία περίοδο με το υπέρ της 57-51. Το 6-0 των γηπεδούχων σταμάτησε ο Χίκεϊ για το 61-54, όμως η ΑΕΚ έβαζε σιγά σιγά τις βάσεις για ένα άνετο απόγευμα στο Μαρούσι.

Με πόντους των Γκρίφιν και Τζέιμς η διαφορά ανέβηκε στους 14 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Ξανθόπουλος ο οποίος με τρίποντο έγραψε το 71-54!

Ο Μπαρτ μείωσε σε 71-57 αλλά και πάλι Τζέιμς και Γκρίφιν έπραξαν το 75-57.

Ο Ρογκαβόπουλος έστειλε την απόσταση στους 20 πόντους με δίποντο (79-59) με το τελικό 82-62 να δικαιώνει την Ένωση, που έτρεξε επιμέρους 25-11 στην τέταρτη περίοδο.