Λάρισα-Ρέθυμνο 82-65

Οι νεοφώτιστοι ήταν εξαιρετικοί στην περιφέρεια και με 13 τρίποντα καιτους Παπαντωνίου (17 π.) και Μπράντον (16π.) σε φοβερή μέρα, επικράτησαν των Κρητικών στο ντέρμπι των ουραγών.

Στο παρκέ υπήρχε μία μονάχα ομαδα, αυτή της Λάρισας. Μόλις για ένα πεντάλεπτο κατάφερε να μείνει ανταγωνιστικό το Ρέθυμνο, με τους Θεσσαλούς να επικρατούν με 82-65 και να δείχνουν ότι βρίσκονται σε πολύ καλό δρόμο το τελευταίο διάστημα. Η ομάδα του Αγγέλου δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να επιβληθεί, έχοντας ως κορυφαίους τους Ρας Μπράντον και Νώντα Παπαντωνίου με 16 και 17 πόντους αντίστοιχα, την ώρα που τελείωσε το ματς 13/35 τρίποντα. Όσο για τους ηττημένους, οι οποίοι συνεχίζουν να βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, ο Φράνκαμπ και πάλι ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε με 21 πόντους.

Η Λάρισα ήταν εξαιρετική στην πρώτη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μία καλή αρχή, όμως από το 11-9 του Παρκς και έπειτα, δεν υπήρχαν στο παρκέ. Μπράντον και Χίκεϊ ήταν η αιτία του 16-9 για τους νεοφώτιστους, με τον Παρκς να κυριαρχεί στις ρακέτες και με σερί πόντους να γράφει το 21-13. Ο Μπράντον πήρε την σκυτάλη στο σκορ και με δύο τρίποντα έστειλε το δεκάλεπτο στο 27-13, με το Ρέθυμνο να μοιάζει εξ αρχής παραδομένο στις ορέξεις των γηπεδούχων.

Η Λάρισα δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και με το Τσιλούλη πέρασε για πρώτη φορά με 21 πόντους (36-15). Ο Λι έτρεξε ένα 4-0 αλλά οι Παπαντωνίου και Τσιλούλης με πόντους εκατέρωθεν πραγματοποίησαν το 45-23 με 3:57 για το ημίχρονο. Ο Έλληνας γκαρντ συνέχισε σε αυτόν τον ρυθμό, ο Μπράντον επανεμφανίστηκε με ένα ακόμα τρίποντο και ένα δίποντο (52-29), με το ημίχρονο να τελειώνει στο 52-31.

Το Ρέθυμνο έκανε φιλότιμες προσπάθειες επιστρέφοντας από την ανάπαυλα για να μειώσει την διαφορά.
Χριστοδούλου και Φράνκαμπ με 6/6 βολές πραγματοποίησαν το 59-43, με τον τελευταίο να σκοράρει και από τα 6,75μ για το 62-46 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 65-51.

Ο Χάρις ανέλαβε πρωτοβουλίες στο τέταρτο δεκάλεπτο, κράτησε την Λάρισα στους +10 πόντους, με τον Καμπερίδη πάντως να μειώνει στο 68-58. Ο Παπαντωνίου έκανε το 71-58, ο Φράνκαμπ απάντησε και ο Χότον έριξε την απόσταση στους 8 (71-63). Ως εκεί όμως ήταν η αντίσταση του Ρεθύμνου. Χάρις και Χίκεϊ πήραν τις επόμενες επιθέσεις, ο Παπαντωνίου… επανήλθε στο σκοράρισμα και το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στη Λάρισα.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 52-31, 65-51, 82-65