Γ.Σ.Λ Φάρος – Λαύριο 80-87

Το Λάυριο πραγματοποίησε μια ακόμα μεγάλη εμφάνιση και πήρε το «διπλό» στη Λάρισα κόντρα στον Φάρο (87-80), φτάνοντας τις 8 νίκες στο φετινό πρωτάθληα.

Την όγδοη νίκη του στην Α1 φέτος πήρε το Λαύριο που επικράτησε με 87-80 του Φάρου στη Λάρισα και έδειξε πως είναι πράγματι η μεγάλη έκπληξη του πρωταθλήματος.

Οι «μεταλλωρύχοι» αν και συνάντησαν αρκετά προβλήματα από τους Θεσσαλούς ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν να επιβάλουν απόλυτα το παιχνίδι τους στην τελευταία περίοδο και να πάρουν τη νίκη.

Μάλιστα εμφανίστηκαν με τον Μακένζι Μουρ στην σύνθεσή τους, ο οποίος επέστρεψε στην αγωνιστική δράση παίρνοντας τη θέση του Τζόνσον στο ρόστερ της ομάδας.

Στο πρώτο μέρος ο Φάρος ήταν εκείνος που είχε την υπεροχή με τους Παπαντωνίου και Σάφτενααρ να δίνουν λύσεις και να αποτελούν την «αιχμή του δόρατος» για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πρόβλημα στην άμυνά τους, πήγαιναν δεύτεροι στα ριμπάουντ και έκαναν κακές επιλογές στην επίθεση. Μάλιστα στο ημίχρονο ο Φάρος προηγήθηκε με 4 πόντους (43-39).

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Λαμπ μείωσε στον πόντο (45-44, στο 23′), ενώ έδωσε και προβάδισμα στην ομάδα του με 47- 50.

O Παπαντωνίου όμως ήταν εκείνος που έδωσε τις λύσεις για το Φάρο και έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους με δύο τρίποντα για το 56-50. Η απάντηση ήρθε με έξι σερί πόντους από τον Μακένζι Μουρ, ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με βραχύ προβάδισμα του ΓΣΛ Φάρου (64-62).

Το Λαύριο όμως πάτησε γκάζι στο τέλος με πρωταγωνιστή τον Ουίγκινς και… καθάρισε το ματς.

Με επί μέρους σκορ 18-2 προηγήθηκε 66-80 στο 35’ και έδειχνε να έχει τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση.

Ο Φάρος έκανε την ύστατη προσπάθεια επιστροφής, ο Παπαντωνίου μείωσε σε 80-84, στα 41″ πριν από το τέλος. Ο Μουρ είχε 1/2 βολές (80-85), αλλά ακολούθησαν βήματα του Μουράτου και το ματς τέλειωσε με το Λαύριο να παίρνει τη νίκη με 80-87.

Από το «θαυματουργό» εφέτος Λαύριο οι Μουρ, Λαμπ και Ουίγκινς ήταν καλύτεροι, ενώ από τον Φάρο που πάλεψε στο τέλος να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά δεν τα κατάφερε, οι Παπαντωνίου και Σάφτενααρ προσπάθησαν.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 43-39, 64-62, 80-87

ΦΑΡΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Σκουρτόπουλος): Μπάντερ 14 (4), Μαραγκός 5, Σάφτενααρ 19 (1), Παπαντωνίου 25 (4), Παπαμακάριος, Μουράτος 6, Διαμαντάκος 5, Χατζηκυριακίδης, Βαβάτσικος, Στυλιανού, Κίλι 6.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Βεργίνης 3, Κακλαμανάκης 2, Μέιερ 10  (2), Γκρέι 11 (3), Ουίγκινς 12, Λεγκίκας 3 (1), Κουζέλογλου 5 (1), Νίξον 6 (2), Περράκης 3, Λαμπ 16 (1), Μουρ 16 (1).