ΑΕΚ – Χάποελ Χολόν 100-96

Η Χολόν «πυροβολούσε» ασταμάτητα από τα 6.75 αλλά η ΑΕΚ είχε Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός με 30 πόντους και κρίσιμα σουτ στο φινάλε, έδωσε τη νίκη με 100-96 στην Ένωση που μπήκε με το δεξί στο φετινό BCL.

Με νίκη σε ματσάρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο BCL η ΑΕΚ που επικράτησε με 100-96 της Χάποελ Χολόν στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση τα βρήκε σκούρα απέναντι στην ομάδα του Στέφανου Δέδα που τα έβαζε από παντού αλλά η μεγάλη κλάση του Κιθ Λάνγκφορντ ήταν αυτή που έκρινε το παιχνίδι.

Ο Αμερικανός σταμάτησε στους 30 πόντους με καθοριστικά τρίποντα στο φινάλε ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια των Μορέιρα (18π.-10ρ.) και Γκίκα (15π.-9ασ.) επιθετικά. Για τους Ισραηλινούς που τελείωσαν με 50% στα τρίποντα (14/28), ο Χάρις είχε 27 πόντους ενώ μεγάλο ματς έκαναν οι Πνίνι και Τζόνσον.

Το παιχνίδι είχε μεγάλες διακυμάνσεις αφού αρχικά η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 19-7 (6′) αλλά η Χολόν αντέδρασε και μείωσε στους τρεις (24-21) με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Τα πράγματα έγιναν πολύ χειρότερα με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Η ομάδα του Δέδα άρχισε να «πυροβολεί» για τα καλά, κυρίως έξω από τα 6.75 κι έφτασε να προηγείται ακόμη και με 11 πόντους (27-38, 14′). Με μπροστάρη σε εκείνο το σημείο τον Μορέιρα, η ΑΕΚ πήρε μπρος και έφτασε να προηγείται με 50-49 δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι σχεδόν στο τρίτο δεκάλεπτο μέχρι που οι «κιτρινόμαυροι» άρχισαν να εκνευρίζονται και δίνουν εύκολα φάουλ αλλά και τεχνικές ποινές. Ετσι η Χολόν προηγήθηκε με 72-68 στο 28′ αλλά με τους Λοτζέσκι και Γκίκα η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στον πόντο (75-76).

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ φάνηκε να τελειώνει το ματς όταν με τους Γιάνκοβιτς και Λοτζέσκι προηγήθηκε με 86-79 περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο η Ενωση αστόχησε σε τρίποντο κι αφού δεν πήγε τη διαφορά σε διψήφιο, η Χολόν μείωσε και πάλι στον πόντο (86-85) με δύο τρίποντα του Πνίνι.

Ο Λάνγκφορντ ανέλαβε και πάλι δράση, έστειλε την ΑΕΚ στο +5 με (95-90), ο Χάρις με 4 βολές μείωσε σε 95-94 αλλά ο σταρ της Ενωσης με τρίποντο έκανε το 98-94 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη η οποία ήρθε με το 100-96.

Δεκάλεπτα: 24-21, 50-52, 75-76, 100-96.