ΑΕΚ – Σολέ 83-81 : Επαιξε με τη «φωτιά», αλλά δεν… κάηκε

Η ΑΕΚ έκανε.... ντέρμπι το ματς με τη Σολέ, ωστόσο έφτασε στο 3/3 στον όμιλο του Basketball Champions League (83-81). Με τον Γιάνικ Μορέιρα να κάνει... πάρτι στη ρακέτα των Γάλλων και τον Ματ Λοτζέσκι να εκτελεί σε κρίσιμα σημεία, οι «κιτρινόμαυροι» πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα.

Τα… χρειάστηκε η ΑΕΚ στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Σολέ. Οι «κιτρινόμαυροι» το έκαναν ντέρμπι, ωστόσο με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μορέιρα και Λοτζέσκι έφτασαν στη νίκη (83-81).

Η ΑΕΚ έκανε τα εύκολα… δύσκολα στο ματς με τους Γάλλους, με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να αγχώνονται στα τελευταία λεπτά και να παίζουν με τη… φωτιά.

Με τη νίκη επί της Σολέ, η «Βασίλισσα» έκανε το 3/3 και παρέμεινε στην κορυφή του τρίτου ομίλου του Basketball Champions League.

Ασφαλώς, κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Γιανίκ Μορέιρα, με τον σέντερ της ΑΕΚ να κάνει… πάρτι στη ρακέτα των Γάλλων, σημειώνοντας 21 πόντους. Πολύ καλό ματς και από τον Ματ Λοτζέσκι (18π με 6/9 σουτ), που έδωσε ανάσες στους «κιτρινόμαυρους», ενώ ο Κιθ Λάνγκφορντ πρόσθεσε 13 πόντους.

Από την άλλη, η αρκετά αξιόμαχη Σολέ είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κρομά, που σημείωσε 22 πόντους. Από κοντά ο Ντιαρά (19π) και ο Μπλέικς (16π).

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Γκίκας είχε αναλάβει το ρόλο του… μαέστρου για την ΑΕΚ, σημειώνοντας το πρώτο καλάθι του αγώνα. Κρόμα και Ντιαρά έβαλαν μπροστά την Σολέ, με τον Ρογκαβόπουλο να συνδέεται με το καλάθι για το 4-5.

Η ΑΕΚ έκανε καλή άμυνα στις επόμενες επιθέσεις και ο Ρογκαβόπουλος έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου (11-7). Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Κιθ Λάνγκφορντ με τον σταρ των «κιτρινόμαυρων» να σημειώνει τρία καλάθια (δύο τρίποντα) για το 19-16. Η πρώτη περίοδος έληξε με την ΑΕΚ να είναι έναν πόντο μπροστά (21-20).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ μπήκε με το πόδι στο… γκάζι, θέλοντας να δείξει ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ματ Λοτζέσκι.

Κατσίβελης και Ματσιούλις έδωσαν λύσεις στην επίθεση των κιτρινόμαυρων και η «Βασίλισσα» έφτασε την διαφορά στο +7 (29-22). Οι Γάλλοι αντέδρασαν, ωστόσο ο Λοτζέσκι πήρε το… όπλο του, σκοράροντας σε τρεις συνεχόμενες κατοχές. Έτσι, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +13 (37-24).

Φοφανά και Στόκτον έδωσαν… ανάσες στη Σολέ (37-29), με τον Λάνγκφορντ να απαντά μετά από ώρα για το 39-29. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ στον αιφνιδιασμό, με την διαφορά να πέφτει. Και κάπως έτσι, με καλάθι του Μπλέικς το ημίχρονο έκλεισε με την ΑΕΚ στο +6 (43-37).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σολέ μπήκε δυνατά βάζοντας δύσκολα στους «κιτρινόμαυρους». Κρόμα και Μπλέικς πήραν το όπλο τους, βάζοντας σε θέση οδηγού τους Γάλλους (46-48, 23′).

Λοτζέσκι και Μορέιρα… ξελάσπωσαν την ΑΕΚ, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο +3 για την Βασίλισσα (61-58).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι ο Γιανίκ Μορέιρα ήταν το σημείο αναφοράς της κιτρινόμαυρης επίθεσης. Ο σέντερ της ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τις πάσες των συμπαικτών του (κυρίως του Ζήση) και έδωσε λύσεις στην ομάδα του Παπαθεοδώρου(67-63, 33′).

Όμως, η Σολέ δεν το έβαζε κάτω και με τον Μπλέικς να… πυροβολεί, παρέμενε στο ματς. (75-71, 37′). Οι παίκτες του Κουντέρ  μείωσαν με τον Κρομά σε απόσταση βολής (79-77, 58» για το φινάλε). Ο Λάνγκφορντ με 1/2 βολές έγραψε το 80-77, με τον Κρομά να μειώνει κι άλλο (80-79, 20»).

Με τις βολές του Λοτζέσκι και του Ζήση στο τέλος, η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα, παίρνοντας το ροζ φύλλο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 43-37, 61-58, 83-81.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνκγκφορντ 13 (2), Λοτζέσκι 18 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ματσιούλις 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Σλότερ 5, Ζήσης 3 (8 ασίστ), Γκίκας 2 (4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 2 (1/6 σουτ), Κατσίβελης 6 (1), Μορέιρα 21 (9/13 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 5 (1).

ΣΟΛΕ (Κουντέρ): Μπλέικς 16 (4/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Ντιαρά 19 (8/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 12 ριμπάουντ), Φοφανά 3 (1), Χροβάτ 7 (0/3 τρίποντα), Κρομά 22 (6/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/3 βολές), Ντέιβενπορτ 8 (7 ριμπάουντ), Ντιμάνς, Στόκτον 6 (1/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 4 λάθη).