ΠΑΟΚ – Ντιζόν 66-70: Ποδαρικό με το αριστερό για τον Δικέφαλο

Αν και «ξύπνησε» προς τέλος του αγώνα, ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και ηττήθηκε με 66-70 από Ντιζόν στην πρεμιέρα του Basketball Champions League.

Ξεκίνημα με το αριστερό έκανε ο ΠΑΟΚ στο φετινό Basketball Champions League καθώς ηττήθηκε 66-70 από τη Ντιζόν. Οι γηπεδούχοι που καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ, προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να φέρουν «τούμπα» το ματς αλλά ήταν ήδη αργά.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε πολύ κακό ξεκίνημα στην αναμέτρηση. Τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά οι παίκτες του Λυκογιάννη ήταν κατώτεροι αυτών της Ντιζόν, οι οποίοι από τη μεριά του βρήκαν εξ’ αρχής τον τρόπο ώστε να περιορίσουν τους Ράιλι και Φράνκε.

Με τον Ζακ Αλίνγκ να είναι βασικός εκφραστής των επιθέσεων η Ντιζόν έχτισε από νωρίς διαφορά πηγαίνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους έξι, ωστόσο τα πολλά λάθη δεν τους επέτρεψαν να πλησιάσουν κι’ άλλο με την πρώτη περίοδο να λήγει 13-19.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο συγκεντρωμένοι μειώνοντας τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (24-28), με τον Χαντς να βοηθάει πολύ, στο επιθετικό κομμάτι. Όμως οι παίκτες της Ντιζόν κατάφεραν να ανακτήσουν το χαμένο έδαφος και ανέβασαν τη διαφορά στους εννιά πόντους (28-37) πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ράιλι έδωσε μεγάλη ανάσα στους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι μείωσαν ξανά τη διαφορά, και βρέθηκαν σε απόσταση ενός τριπόντου από τους Γάλλους. Όμως για ακόμα μία φορά οι έμπνευση των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ και το -3 έγινε έφτασε να γίνει μέχρι και -12 τελειώνοντας εν τέλη το τρίτο δεκάλεπτο 9 πόντους πίσω από τους φιλοξενούμενους (46-55).

Το τέταρτο και τελευταίο μέρος είχε το περισσότερο ενδιαφέρον. Η Ντιζόν όντας πιο προσηλωμένη, αύξησε κι άλλο τη διαφορά, πηγαίνοντάς την στους 14 πόντους (48-62). Παρόλα αυτά, σε εκείνο το σημείο οι παίκτες ΠΑΟΚ ξύπνησαν και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 13-2, πήγαν τη διαφορά ξανά στους τρεις πόντους δύο λεπτά πριν το τέλος. Όμως οι τελευταίες επιθέσεις βιαστικές επιθέσεις στοίχισαν στον Δικέφαλο και από εκεί είχε ελπίδες για την ανατροπή κατέληξε εν τέλη να χάνει άδοξα με 66-70.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 28-37, 46-55, 66-70

ΠΑΟΚ: (Λυκογιάννης): Φράνκε 11 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Χαντς 8 (3/11 σουτ, 7 ριμπάουντ), Πόλι (0/5 σουτ), Ρένφρο 9 (2/2 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Ράιλι 25 (3/6 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Χριστίδης, Ντάρκο-Κέλι 2, Καμπερίδης 6, Μαργαρίτης 5, Σαλούστρος, Σλαφτσάκης

Ντιζόν: (Μάρκοβιτς): Χόλστον 7 (5 ασίστ), Χρόβατ 9 (1/10 σουτ, 7/7 βολές), Λουμ 3, Νίκολιτς 6 (1), Σάιμον 25 (6/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/3 βολές), Αλίνγκ 8 (4/7 δίποντα), Μπρέμπλι 4, ΜακΝτάφι 3, Ρουσέλ 5