ΑΕΚ – Βόννη 66-73: Κατάρρευση και ήττα για την Ένωση

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με +17 (29-12) στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά η τραγική τρίτη περίοδος της κόστισε την ήττα από τη Βόννη με 66-73.

Έχασε κι έμπλεξε η ΑΕΚ! Διπρόσωπη εμφανίστηκε η Ένωση κόντρα στη Βόννη για την τρίτη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου στο BCL, αφού μετά από ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκε ακόμη και με +17 (29-12), κατέρρευσε στο δεύτερο και κυρίως στην τρίτη περίοδο, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 66-73. Στην τρίτη θέση με ρεκόρ 1-2 πλέον οι «κιτρινόμαυροι», στο 2-1 η Βόννη όπως και η Καρσίγιακα που νίκησε τη Ρετζιάνα (1-2).

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Στρέλνιεκς με 20 πόντους και 4/7 τρίποντα, 14 πόντους είχε ο Μίτσελ ενώ 13 ασίστ, αλλά χωρίς πόντο είχε ο κάκιστος Φρέιζερ. Για τη Βόννη κορυφαίος ήταν ο Σορτς με 26 πόντους και με πολύ μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μόργκαν να πετυχαίνει 14 πόντους.

Αμφίρροπο ήταν το ματς στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και τη Βόννη να έχει ένα μικρό προβάδισμα (11-12, 6′) στα μισά της πρώτης περιόδου. Εκεί η ΑΕΚ έκανε ένα απίθανο σερί με 18-0 αφήνοντας τους Γερμανούς χωρίς καλάθι για σχεδόν επτά λεπτά και προηγήθηκε με 29-12 (14′). Με όπλο την άμυνά της η Ένωση κράτησε μία καλή διαφορά (36-23) για το ημίχρονο, αλλά επέστρεψε αλλαγμένη από τα αποδυτήρια.

Με τον Σορτς να κάνει… όργια και την άμυνα της Βόννης να βρίσκει λύσεις κόντρα στα ατού της ΑΕΚ, οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το ματς (46-47, 26′) και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω. Προηγήθηκαν ακόμη και με +8 (53-61, 34′), με την Ένωση να μειώνει μέχρι το τρίποντο (58-61, 35′), αλλά να μην μπορεί να φέρει τούμπα το ματς και να ηττάται τελικά με 66-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-23, 46-52, 66-73.