Λούντβιγκσμπουργκ – ΑΕΚ 83-79: Έχασε το αήττητο στη Γερμανία η Ένωση

Η Λούντβιγκσμπουργκ επικράτησε με 83-79 της ΑΕΚ και δεν της επέτρεψε να περάσει αήττητη στη φάση των «16» του BCL. Στα play-in ως δεύτεροι οι Γερμανοί.

Η ΑΕΚ πήγε βαθμολογικά αδιάφορη στη Γερμανία για το τελευταίο παιχνίδι της φάσης των ομίλων του BCL με αντίπαλο τη Λούντβιγκσμπουργκ αφού είχε ήδη εξασφαλίσει την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης. Οι γηπεδούχοι από την άλλη, ήθελαν πάση θυσία τη νίκη για να προκριθούν και την πήραν με 83-79, τερματίζοντας τελικά δεύτεροι και θα πάνε με πλεονέκτημα έδρας στα play-in. Παράλληλα, έβαλαν τέλος στο αήττητο της Ένωσης η οποία πάλεψε μέχρι το τέλος, αλλά δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό.

Ο Γκρέιβς με 24 πόντους και 8 ασίστ έκανε πολύ μεγάλη ζημιά στην ΑΕΚ ενώ 16 πόντους με 4 ριμπάουντ είχε ο Μπούι. Για τους «κιτρινόμαυρους» πρώτος σκόρερ ήταν ο ΜακΡέι με 20 πόντους ενώ διψήφιοι ήταν και οι Κουζμίνσκας, Καμπενγκέλε με 16 και 11 πόντους αντίστοιχα. Στο φινάλε του ματς οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα γνώρισαν την αποθέωση από τον κόσμο της ομάδας που βρέθηκε στο γήπεδο για να τους συμπαρασταθεί.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στο ματς και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-2 (4′), αλλά μάζεψε τη διαφορά για το 21-18 στο τέλος της περιόδου. Παίρνοντας σκοράρισμα από αρκετούς παίκτες, η Ένωση πήρε προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο (30-35, 19′) και πήγε στα αποδυτήρια με το 35-38.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να βάζουν μεγάλα σουτ στην τρίτη περίοδο, προηγήθηκαν 47-45 (26′) με σερί 8-0 και έκλεισαν την περίοδο στο 57-56. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ρίσεν προηγήθηκε με 71-62 (35′), η ΑΕΚ έφτασε το ματς στο καλάθι (81-79, 40′) με τον Κουζμίνσκας να χάνει μία κρίσιμη βολή, και τους Γερμανούς να παίρνουν τελικά τη νίκη με 83-79.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 35-38, 57-56, 83-79.

Λούντβιγκσμπουργκ (Κινγκ): Μπέρε 3, Τσάιλντς 8 (5 ριμπάουντ), Γκρέιβς 24 (8 ασίστ), Μέλσον 6, Πόλας 13 (7 ριμπάουντ), Μπούι 16 (4 ριμπάουντ), Ένγκιν, Χάμοντ 7, Λούις 6, Πάτρικ, Πάτρικ, Μότζιτσα

ΑΕΚ (Πλάθα): Χολ, Κουζμίνσκας 16 (3 ριμπάουντ), ΜακΡέι 20 (4 ριμπάουντ), Ραντλ 9 (3 ριμπάουντ), Τίλμαν 8 (8 ριμπάουντ), Χατζηδάκης, Φλιώνης 1, Καμπενγκέλε 11 (7 ριμπάουντ), Καράμπελας 6, Κουζέλογλου 6 (3 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 2, Πιλάβιος