Προβάδισμα με Κάρολ η Ρεάλ, κόντρα στον «ζεστό» Βασιλειάδη

Παρά τη θετική εμφάνιση του Ελληνα γκαρντ, η πρωταθλήτρια Ευρώπης επικράτησε στο πρώτο ματς για τα προημιτελικά και θέλει μία ακόμη νίκη για να περάσει στην «4άδα» της ACB.

Προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του ισπανικού πρωταθλήματος πήρε η Ρεάλ, μετά το 83-73 επί της Τενερίφης στη Μαδρίτη για τη φάση των «8».

Πλέον η βασίλισσα της Ευρώπης θέλει μία ακόμη νίκη για να περάσει στα ημιτελικά.

Ο Τζέσι Κάρολ και ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν οι κορυφαίοι με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.
Από την Τενερίφη, ο Κώστας Βασιλειάδης σε 29 λεπτά συμμετοχής είχε 12 πόντους (5/10 σουτ), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη, ο Μάικ Τόμπεϊ είχε 21 πόντους.

Εξάλλου το 1-0 έκανε και η Μπασκόνια επί της Μάλαγα, επικρατώντας με 87-70 στη Βιτόρια. Οι γηπεδούχοι έκαναν πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο έτρεξαν επιμέρους 28-14.
Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων στις 29 του μηνός στην έδρα της Τενερίφης.
Το καρέ Τίμα (12π.), Χουέρτας (11π., 6ασ.), Πουαριέ (11π., 7ριμπ.) και Βιλντόζα έκανε τη διαφορά για τους Βάσκους, την ώρα που η Μάλαγα είχε με 12π. το Νέντοβιτς και 11π. τον Ντίεθ.

Επόμενο ραντεβού είναι την Τρίτη (29/5, 20:45) στο Μάρτιν Καρπένα της Μάλαγα.