Ρεάλ Μαδρίτης – Εστουδιάντες 94-63

Οι Μαδριλένοι διέλυσαν με 94-63 την Εστουδιάντες και πήραν το εισιτήριο για τον ημιτελικό του Copa del Rey, όπου θα αντιμετωπίσουν την Μπανταλόνα.

Σαν σε… προπόνηση η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Εστουδιάντες στο «WiZink Center» με 94-63 και «σφράγισε» το εισιτήριό της για τα ημιτελικά του Copa del Rey.

Οι Μαδριλένοι ήταν εκπληκτικοί έξω από τη γραμμή του τριπόντου και με ποσοστό 48% (13/27) έφτασαν εύκολα στη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κοντράρουν την ομάδα του Πάμπλο Λάσο μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, με την Ρεάλ στη δεύτερη περίοδο να πατάει… γκάζι και να «εξαφανίζεται».

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γκουστάβο Αγιόν με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ από κοντά ακολούθησε ο Ντεκ, επίσης με 16 πόντους. Από τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Αρτεάγκα με 12 πόντους ενώ ο Τζεντίλε είχε 8 πόντους με 4/16 εντός πεδιάς. Ο Φώτης Λαμπρόπουλος αγωνίστηκε για 9:42 λεπτά και ολοκλήρωσε τον αγώνα χωρίς να σκοράρει, έχοντας ωστόσο 3 ριμπάουντ.

Στον ημιτελικό η Ρεάλ Μαδρίτης θα αντιμετωπίσει την Μπανταλόνα, η οποία κέρδισε εκτός έδρας την Μπασκόνια με 98-89.

Τα δεκάλεπτα: 29-27, 50-34, 73-48, 94-63