Ελλάδα – Μεξικό 101-98

Η... εναλλακτική Εθνική του Πιτίνο, χωρίς αρκετά «βαριά χαρτιά», δυσκολεύτηκε με το παθιασμένο Μεξικό.

Η Εθνική Ελλάδος, παρότι καρδιοχτύπησε στα τελευταία λεπτά, επικράτησε με σκορ 101-98 του Μεξικό στο πρώτο τεστ της για το τουρνουά «Ακρόπολις» στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Προολυμπιακό.

Σε ένα παιχνίδι που το σκορ πήγε πάρα πολύ ψηλά, η… εναλλακτική Εθνική του Ρικ Πιτίνο, δυσκολεύτηκε απέναντι σε ένα πολύ παθιασμένο και ψυχωμένο Μεξικό, καταφέρνοντας όμως να πάρει τη νίκη μέσω της επίθεσης της.

Στα σημαντικά ήταν η απουσία του Γιώργου Πρίντεζη ο οποίος αισθάνθηκε ενοχλήσεις στην ποδοκνημική λίγο πριν την έναρξη του ματς και έμεινε εκτός ώστε να προφυλαχθεί. Ο Πιτίνο δοκίμασε όλους τους παίκτες τους σε διαφορετικά σχήματα, για να βρουν χημεία, κυρίως στην άμυνα που φάνηκε να έχει προβλήματα.

Κορυφαίος για τη «γαλανόλευκη» ήταν ο Κώστας Σλούκας που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 24 πόντους και 6 ασίστ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Ντίνο Μήτογλου που πρόσθεσε άλλους 17. Για το Μεξικό το Μέντεζ είχε 24 και ο Αμίγκο 21.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ελλάδα να παίρνει ενέργεια από την άμυνα και να χτυπά κοντά στο καλάθι, θέλοντας να εκμεταλλευτεί το μεγάλο μέγεθος των Παπαγιάννη και Μήτογλου. Ακόμη βγήκαν πολλές συνεργασίες, με τους γκαρντ του Ρικ Πιτίνο να βρίσκουν έξυπνες πάσες στην καρδιά της άμυνας των Μεξικάνων. Η «γαλανόλευκη» είχε τον έλεγχο του πρώτου ημιχρόνου, κρατώντας μια μικρή διαφορά, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν μεγάλα μακρινά σουτ που τους κρατούσαν στο ματς, σε αντίθεση με την Ελλάδα που έδειξε να δυσκολεύεται στον συγκεκριμένο τομέα. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 52-44 υπέρ της Εθνικής μας.

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι πήγε πολύ στη δύναμη, καθώς οι παίκτες επιχειρούσαν κυρίως κοντά στο καλάθι των αντιπάλων τους, με αποτέλεσμα να δοθούν πολλές ελεύθερες βολές. Η Εθνικής μας προσπάθησε στις σετ επιθέσεις να διασπάσει την άμυνα των Μεξικάνων, παίζοντας τόσο με τον Καββαδά, όσο και με τον Αντετοκούνμπο, ενώ και υπήρξαν και πολλές που ακόμα και μετά από καλάθι οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο έτρεχαν στον αιφνιδιασμό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς έγινε «ροντέο», με τους Μεξικάνους να πιέζουν σε κάθε κατοχή και να πλησιάζουν στο σκορ, όμως η Ελλάδα με καλές συνεργασίες και με τους πολύ καλούς Σλούκα και Μήτογλου μπόρεσε να εξασφαλίσει τη νίκη σε αυτό το πρώτο ματς της στο τουρνουά, με τον Ρικ Πιτίνο να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα.