Σώθηκε η Εθνική Εφήβων – Κέρδισε 77-61 την Βόρεια Μακεδονία

Την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία του Eurobasket κέρδισε η Εθνική Εφήβων αφού ξεπέρασε το εμπόδιο της Βόρειας Μακεδονίας με 77-61

Σώθηκε η Εθνική Εφήβων στην πρώτη κατηγορία του Eurobasket αφού επιβλήθηκε της Βόρειας Μακεδονίας με 77-61. Το ματς για 30 λεπτα ήταν πόντο πόντο αλλά με ένα ξέσπασμα την τελευταία περίοδο η Εθνική μας επικράτησε.

Αρχικά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε πολύ καλή ξεκίνημα με 8-1 και να κλείνει την πρώτη περίοδο με 17-23. Στη δεύτερη περίοδο όμως το ματς έγινε ντέρμπι με την αντίπαλη ομάδα να περνάει μπροστά με 39-38 στο τέλος του ημιχρόνου.

Το ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο όπου το σκόρ έκλεισε στο 50-54 υπέρ της εθνικής μας. Αλλά στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο με ένα κρεσέντο των διεθνών μας η Ελληνική ομάδα ξέφυγε με 55-72 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη.

Για την Ελλάδα ξεχώρισαν οι Βαγγέλης Ζούγρης με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Κωνσταντίνος Κορκόντζελος είχε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Κωνσταντίνος Λαγός σημείωσε 15 πόντους και πήρε 9 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 17-23, 39-38, 50-54, 61-77