Ελλάδα – Σερβία 97-92: Ελλαδάρα ομαδάρα…

Η Εθνική Ελλάδος έκανε κατάθεση ψυχής απέναντι στη Σερβία και μια φοβερή εμφάνιση πήρε μια τεράστια νίκη ψυχολογίας, επικρατώντας με σκορ 97-92 στην παράταση. Βραδιά καριέρας ο Ρογκαβόπουλος, εξαιρετικός ο Μωραΐτης.

Τι κι αν η Σερβία είχε κατεβάσει ορισμένους παίκτες Euroleague και καιγόταν για τη νίκη ώστε να εξασφαλίσει την πρόκρισή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Η Ελλαδάρα του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχε ψυχή, πάθος και με μια τεράστια εμφάνιση έριξε στο… καναβάτσο τους αντιπάλους της επικρατώντας με σκορ 97-92 στην παράταση (80-80 κ.δ.) στο πλαίσιο των προκριματικών της FIBA.

Το κατάμεστο κλειστό των Άνω Λιοσίων έδωσε ώθηση στη «γαλανόλευκη» που παρότι είχε βρεθεί με 13 πόντους (35-48, 25’) πίσω στην εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου έφερε το ματς τούμπα και πανηγύρισε τη νίκη. Μια νίκη που δεν χρειαζόταν βαθμολογικά, αλλά ψυχολογικά. Μια νίκη που υπέγραψαν ο Νίκος Ρογκαβόπουλος μια μια αδιανόητη εμφάνιση και ο Δημήτρης Μωραΐτης που ήταν επίσης εξαιρετικός.

O πρώτος μέτρησε 28 πόντους με τεράστια καλάθια στο φινάλε του αγώνα, όπως ο δεύτερος που πέτυχε το καλάθι που έστειλε τον αγώνα στην παράταση και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 23 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη με 10 πόντους. Από την άλλη πλευρά, ο Μιλουτίνοφ είχε 24, ο Νταβιντόβατς 11 και ο Ρίστιτς 10 πόντους.

Αστοχία από την Ελλάδα και προβάδισμα οι Σέρβοι

Η αστοχία ήταν το χαρακτηριστικό του πρώτου πενταλέπτου της αναμέτρησης. Το 6-3 της ελληνικής ομάδας (5’), έγινε 6-13 (7’40’’) με την ελληνική ομάδα να κλείνει την πρώτη περίοδο με 2/6 τρίποντα και 0/8 δίποντα! Οι Σέρβοι έφτασαν στο 12-19 (12’), με την Ελλάδα να επιστρέφει και να πλησιάζει στον έναν (20-21, 13’45’’) με τους Ρογκαβόπουλο, Μωραϊτη και Χουγκάζ και καλύτερη άμυνα. Τα μακρινά σουτ έδωσαν λύσεις στην ομάδα του Πέσιτς που έφτασε ως το 20-28 (14΄40’’) με τρίποντο του Σίμανιτς. Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα με τον Μιλουτίνοφ να καρφώνει για το 28-36 (19’30’’), τον Μωραϊτη να γράφει το 30-36 και τον Σίμανιτς να επιστρέφει για να γράψει το 30-39 από τα 6μ75 με την συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Διψήφια διαφορά και το τρίποντο-ψυχολογία του Μωραΐτη

Η Σερβία έφτασε σε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (30-42, 20’15’’). Τολιόπουλος και Καλαϊτζάκης έγραψαν το 35-44 (23’) με το γεμάτο γήπεδο να στηρίζει κάθε προσπάθεια της ελληνικής ομάδας. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν η κολώνα των φιλοξενούμενων, αυτός που ουσιαστικά ηγήθηκε της ομάδας του και τη βοήθησε να φτάσει στο 50-62. Ο επίλογος της τρίτης περιόδου όμως ανήκε στον Δημήτρη Μωραϊτη, ο οποίος νίκησε το χρόνο και ευστόχησε με τη λήξη σε ένα πολύ μακρινό τρίποντο για το 55-62!

Έλαμψε ο Ρογκαβόπουλος

Η Ελλάδα συνέχισε και με τους Ρογκαβόπουλο – Χουγκάζ μείωσε στους δύο (63-65, 33′) με τον δεύτερο να γράφει από τη γραμμή και το 69-68 (35’20΄΄). Ο Δημήτρης Μωραϊτης πήρε τη σκυτάλη για το 71-68 (36′) με το γήπεδο στο πόδι! Ο Μιλουτίνοφ ήταν εκεί για να ξαναδώσει με ένα ακόμη κάρφωμα το προβάδισμα στη Σερβία (73-75, 37’30”). Ο ίδιος έγραψε και το 78-80, αλλά ο Μωραϊτης ήταν εκεί για το 80-80, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Ρογκαβόπουλος έβαλε την Ελλάδα στη θέση του οδηγού με τρία τρίποντα (89-85)! Ο Χατζηδάκης με διπλή προσπάθεια έγραψε το 91-87 με 35” στο ρολόι!

Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης διαμόρφωσε το 93-89, αλλά ο Νταβίντοβατς απάντησε άμεσα με σουτ τριών πόντων (93-92) με 16” για το τέλος. Ο Γιάραμαζ έκανε το φάουλ στον Μωραϊτη που κρίθηκε αντιαθλητικό από τους διαιτητές για να γίνει το 95-92! Οι Σέρβοι έκαναν το φάουλ στον Ρογκαβόπουλο, ο οποίος συνέχισε εύστοχος για να γράψει το τελικό 97-92!

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 30-39, 55-62, 80-80 κ.δ., 97-92.