Σλοβενία – Ελλάδα 62-66: 7η θέση στο Eurobasket 2023 οι Έφηβοι

Η Εθνική Εφήβων κατέκτησε την 7η θέση στο Eurobasket 2023 της Σερβίας, μετά από αγώνα-θρίλερ με τη Σλοβενία.

Η Εθνική Εφήβων κέρδισε με 66-62 την Σλοβενία για την 7η θέση του Eurobasket U18 της Σερβίας, με κορυφαίο τον Σαμοντούροβ που είχε 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 τάπες.

Επίσης, καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν και οι Λιοτόπουλος – Αμπόσι, που είχαν από 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Η Εθνική μας ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, ανεβάζοντας όμως την απόδοσή της προς το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, ενώ οι Σλοβένοι έβγαλαν αντίδραση στην τρίτη περίοδο, καθώς κατάφεραν να ισοφαρίσουν (45-45) το παιχνίδι λίγο πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο πρώτο λεπτό της τέταρτης περιόδου, οι Σλοβένοι πέρασαν μπροστά με το τρίποντο του Ντιζντάρεβιτς, αλλά η Ελλάδα βρήκε τις απαντήσεις και τρία λεπτά πριν τη λήξη ο αγώνας ήταν 59-56 για την εθνική μας.

Ο Κομνιανίδης συνέχισε να δίνει λύσεις, κάνοντας το 62-58, όμως λίγο αργότερα το ματς ξαναήρθε στα ίσα (62-62).

Τελικά, ο Σαμοντούροβ έδωσε τους τελευταίους 4 πόντους στην Ελλάδα για να «κλειδώσει» την 7η θέση, κερδίζοντας μάλιστα και κρίσιμο ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 20-19, 32-40, 45-45, 62-66

Διαιτητές: Προτς (Πολωνία), Κοβάλσκι (Πολωνία), Περτσιαβάλε (Ιταλία)

Ελλάδα (Ζιάγκος): Αμπόσι 14, Χιτικούδης, Λιοτόπουλος 15 (1), Σαμοντούροβ 10 (11ρ., 4 α, 4κλ, 4κ), Σπρίντζιος 3, Κομνιανίδης 11 (3), Μαραγκουδάκης 7, Παρασκευόπουλος 4 (1), Βασιλαντωνάκης 2.