Παναθηναϊκός- Πολκοβίτσε 64-67

Ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο απέναντι στην Πολκοβίτσε, αλλά στο τέλος ηττήθηκε με 67-64 στην πρεμιέρα του Eurocup Γυναικών.

Με το… αριστερό μπήκε ο Παναθηναϊκός στον 1ο όμιλο του EuroCup Γυναικών. Οι «πράσινες» ηττήθηκαν 64-67 από την Πολκοβίτσε στο ΟΑΚΑ, στην πρεμιέρα των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων τους.

Η ελληνική ομάδα «πλήρωσε» τη νωχελική εκκίνηση της στην τρίτη περίοδο, όταν δέχθηκε μέχρι το 25΄ ένα σερί 0-7, βλέποντας την Πολκοβίτσε να ξεφεύγει με +16 (27-43) και να αποκτά πρόωρο προβάδισμα για τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, μαζεύοντας τη διαφορά στο τέλος της περιόδου στο -9 (39-48), ενώ ανεβάζοντας κατακόρυφα την παραγωγικότητα του στον… επίλογο του αγώνα προσπάθησε να στείλει τον αγώνα στην παράταση. Ωστόσο, μετά το κλέψιμο της Λύμουρα στα 12΄΄ για τη λήξη και με το σκορ στο 64-67 η Χολμς δεν βρήκε στόχο στο τρίποντο που θα οδηγούσε τον αγώνα στο επιπλέον πεντάλεπττο.

Από τις «πράσινες» ξεχώρισε η Βιντσηλαίου με 20 πόντους, ενώ 17 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο απολογισμός της Ριντ. Κορυφαία για την πολωνική ομάδα, η οποία κυριάρχησε στα ριμπάουντ (47 έναντι 29), η Μαβούνγκα με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ και η Σπανού «άγγιξε» το νταμπλ νταμπλ με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-36, 39-48, 64-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ριντ 17, Λύμουρα 3, Βιντηλαίου 20 (1), Στακ 7 (1), Χολμς 12 (2), Σταμάτη, Μπουντούρη 3 (1), Γρηγοροπούλου 2, Μυλωνάκη.

ΠΟΛΚΟΒΙΤΣΕ: Γκάιντα 3 (1), Γκέρτσεν 12 (4), Σπανού 10 (1), Κάντο 10 (2), Τελένγκα 4, Ζιεμπόρσκα 2, Φίτζγκεραλντ 5 (1), Πάτερ 5 (1), Μαβούνγκα 15, Μπούινιακ 1.