Προμηθέας – Τρέντο 84-71: Άνετη νίκη για τους Πατρινούς

Ο Προμηθέας επικράτησε με 84-71 της Τρέντο για την 10η αγωνιστική του Eurocup, παίρνοντας την έκτη του νίκη στη διοργάνωση.

Ο Προμηθέας πέτυχε ακόμα μία σημαντική ευρωπαϊκή νίκη, καθώς επικράτησε με 94-71 της Τρέντο για την 10η αγωνιστική του Eurocup και παρέμεινε στις ψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Το ξεκίνημα ήταν κάπως μουδιασμένο και για τις δύο ομάδες, ωστόσο ο Προμηθέας πάτησε γκάζι και έφτασε γρήγορα στο +9 (16-7) με οδηγούς τους Κουλμπόκα και Κόντιτ. Ο Τόμασον τον έστειλε για πρώτη φορά στο +10 (20-10), με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα μικρό σερί 6-0 σε εκείνο το σημείο, για να διαμορφώσει ο Ντάνγκουμπιτς το 23-16 της πρώτης περιόδου.

Οι Ιταλοί έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο και επιδεικνύοντας επιθετικό πλουραλισμό επέστρεψαν για τα καλά στο ματς και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 5 πόντους (31-36), με τον Προμηθέα ωστόσο να έχει την δική του απάντηση και να τρέχει ένα σερί 14-2, με προεξέχοντες τους Ντάνγκουμπιτς και Κόντιτ και να κλείνει το ημίχρονο με το σκορ στο 45-38.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν πολύ καλά και είδαν τους αντιπάλους τους να κάνουν το δικό τους σερί και να ισοφαρίζουν σε 45-45. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα όμως, οι Πατρινοί κυριάρχησαν ανακτώντας το +7 πολύ γρήγορα (56-49), με τη διαφορά να μεγαλώνει συνεχώς και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου να προηγείται με 11 (66-55).

Τίποτα δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο, με τον Προμηθέα να παίρνει τη νίκη με σκορ 84-71, την έκτη του σε δέκα παιχνίδια στην διοργάνωση και να συνεχίσει να κοιτάζει ψηλά.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 45-38, 66-55, 84-71

Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 4, Ντάνγκουμπιτς 10, Κοντίτ 17 (6/8 δίποντα, 5/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Μουράτος 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γκίκας, Σίμπσον 12 (2), Κουλμπόκα 16 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα),Τόμασον 12 (2), Τανούλης 3 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)

Τρέντο (Μολίν): Κόντι 1, Σπανιόλο 10 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Φορέεϊ, Φλακαντόρι 14 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ούντομ 3 (1), Κρόφορντ 15 (2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Λαντούρνερ 6 (3 ριμπάουντ), Γκραζούλις 6 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Άτκινς 8 (3 ριμπάουντ), Λόκετ 8 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)