Φενερμπαχτσέ – Χίμκι 83-71

Η Φενερμπαχτσέ με όπλο την καλή της άμυνα, νίκησε τη Χίμκι στην Τουρκία με 83-71 για την έβδομη αγωνιστική της Euroleague. Μελανό σημείο του αγώνα ο τραυματισμός του Ντε Κολό.

Η Φενερμπαχτσέ επικράτησε της Χίμκι με 83-71 στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής της Euroleague, ωστόσο δεν χάρηκε τη νίκη με τον τρόπο που θα ήθελε αφού είδε τον Νάντο ΝτεΚολό να παθαίνει θλάση στον γαστροκνήμιο μόλις στο τρίτο λεπτό του αγώνα και να τίθεται εκτός.

Οι Τούρκοι ανέβηκαν στο 4-3, ενώ από την άλλη η Χίμκι που επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα έπεσε στο 1-6.

Η καλή άμυνα της Φενέρ έπαιξε κομβικό ρόλο στο παιχνίδι, ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να υποπέσουν σε αρκετά λάθη (19), με αποτέλεσμα η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ να βρει πολλά καλάθια.

Η τουρκική ομάδα είχε σταθερά διαφορά δέκα περίπου πόντων στην αναμέτρηση από την αντίπαλό της. Ο Χίμκι όμως, με ηγέτη τον Μίκι κατάφερε να μειώσει στους δύο πόντους στα τελευταία λεπτά.

Αυτό δεν κράτησε για πολύ γιατί τελικά, οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-0 ανέκτησαν και πάλι τη διαφορά και έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 42-35, 65-55, 83-71.