Αλμπα Βρολίνου – Κίμκι 100-80

Η Κίμκι αντιστάθηκε για μία περίοδο στην Άλμπα Βερολίνου που στη συνέχεια επικράτησε εύκολα με 100-80 και πανηγύρισε την τρίτη της νίκη στην Euroleague.

Εύκολο βράδυ είχε η Άλμπα Βερολίνου που επικράτησε εύκολα με 100-80 της Άλμπα και πανηγύρισε την τρίτη της νίκη στην Euroleague. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στην πρώτη περίοδο με τους Γερμανούς να πατούν γκάζι στη συνέχεια και το σκορ να ξεφεύγει.

Μεγάλο ματς για τους νικητές από τον Νιλς Γκίφεϊ που σταμάτησε στους 22 πόντους ενώ ο Γιόνας Γερέμπκο με 20 προσπάθησε αλλά χωρίς αποτέλεσμα να κάνει κάτι καλό για τη ομάδα του.

Η Κίμκι ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό 10-0 το ματς και η πρώτη περίοδος την βρήκε μπροστά στο σκορ με 24-20. Από κει και πέρα όμως το σκηνικό άλλαξε, η Άλμα «πυροβολούσε» από παντού και πήγε στο ημίχρονο μπροστά με 50-44.

Τα πράγματα έγιναν διαδικαστικά στη συνέχεια, η τρίτη περίοδος τελείωσε με 77-62 και το τελικό 100-80 μαρτυρά από μόνο του ότι το παιχνίδι εξελίχθηκε σε πάρτι για την Άλμπα.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 50-44, 77-62, 100-80.