Χίμκι – Αρμάνι Μιλάνο 93-102 : Επιστροφή στις νίκες με 100αρα

Η Αρμάνι Μιλάνο επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό, επικρατώντας εύκολα με 102-93 της Χίμκι στη Ρωσία.

Στις νίκες επέστρεψε η Αρμάνι Μιλάνο, καθώς επικράτησε με 102-93 της Χίμκι στη Ρωσία. Οι Ιταλοί άφησαν πίσω την άσχημη εμφάνιση και την ήττα από τον Παναθηναϊκό και πήραν ένα σημαντικό διπλό, φτάνοντας το 7-4, ενώ αντίθετα οι Ρώσοι έπεσαν στο 2-10.

Η ομάδα του Μεσίνα έδωσε ρεσιτάλ στα τρίποντα, αφού τελείωσε το ματς με 13/19. Για τους νικητές κορυφαίος ο Σιλντς με 26 πόντους και 4/5 τρίποντα (6/6 δίποντα και 2/2 βολές) ενώ στον αντίποδα 18 είχε ο ΜακΚόλουμ, με τον Σβεντ να κάνει double double με 13 πόντους και 13 ασίστ.

Όσον αφορά το ματς, ο Ταρζέφσκι ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και με οχτώ πόντους σε τέσσερα λεπτά έκανε πάρτι στη ρακέτα της Χίμκι (8-12). Η άμυνα των Ρώσων ήταν τραγική στο πρώτο δεκάλεπτο και η Αρμάνι το εκμεταλλεύτηκε. Οι Ιταλοί σημείωσαν 28 πόντους και κατάφεραν να ξεφύγουν από νωρίς στο σκορ (20-28).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ματς και εκτόξευσαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (23-33). Ο Σιλντς πήρε την σκυτάλη από τον Ταρζέφσκι και έκανε ότι ήθελε τους αντιπάλους του και γρήγορα έφτασε τους 12 πόντους (25-37). Οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια ζωής και κατάφεραν με ένα μεγάλο σερί να μειώσουν στους τρεις πόντους (40-43). Ο Σιλντς, όμως, δήλωσε και πάλι παρών και με συνεχόμενα τρίποντα κράτησε το προβάδισμα για την Αρμάνι (47-54).

Η Χίμκι προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά οι Ιταλοί είχαν τον τρόπο να κρατήσουν τη διαφορά, που έχτισαν στο πρώτο ημίχρονο (53-61). Στα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου η εικόνα άλλαξε. Οι Ρώσοι έσφιξαν την άμυνα τους και με δικό τους σερί κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 4 (68-72).

Η αντεπίθεση τους, όμως, δεν είχε συνέχεια. Η Αρμάνι Μιλάνο μπήκε δυνατά στην τέταρτη περίοδο και γρήγορα έχτισε και πάλι διψήφια διαφορά (77-87). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Αρμάνι πήρε τελικά τη νίκη με 0-0.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 47-54, 68-72

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Σβεντ 13, ΜακΚόλουμ 18, Τίμα 9 (3), Καράσεφ 3 (1), Ζαΐτσεφ, Μονρό 3, Γιόβιτς 2, Μπούκρ 8, Γερέμπκο 20, Μίκι 17

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Πάντερ 15, ΛεΝτέι 18, Μίτσοβ 2, Μορασκίνι, Ρολ 8 (2), Ταρζούσκι 8, Ντιλέινι 16, Σιλντς 26, Χάινς 6, Ντατόμε 3 (1)