Χίμκι – Ολυμπιακός : Πρωτοχρονιάτικο πάρτι για τον Θρύλο στη Μόσχα (105-88)

Κονσέρτο για πολυβόλα από τον Ολυμπιακό στη Μόσχα, διέλυσε με κατοστάρα την Χίμκι και μένει στο κόλπο για την 8αδα - Ηγέτης ο Σλούκας με 25 πόντους και 5 ασίστ, εξαιρετικός ο Βεζένκοφ με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Με το ροζ φύλλο στις αποσκευές του επιστρέφει από την Μόσχα ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες με τον Κώστα Σλούκα να πετυχαίνει 25 πόντους και να μοιράζει 5 ασίστ και τον Σάσα Βεζένκοφ να έχει 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, διέλυσαν με 105-88 την Χίμκι για την 17η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχαν την 8η νίκη τους στη φετινή διοργάνωση.

Οι Ερυθρόλευκοι «γάζωσαν» τους Μοσχοβίτες με 16 τρίποντα, ενώ τελείωσαν τον αγώνα με 19 ασίστ και μόλις 6 λάθη. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Ελις (15π. 8 ριμπ.), Χάρισον (12π.) και Μάρτιν (11π.).

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο… συνήθης ύποπτος, Αλεξέι Σβεντ με 22 πόντους και 9 ασίστ, με τον Μίκι να πετυχαίνει 17 πόντους και να έχει 7 ριμπάουντ.  Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο 8-8 και βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Δυνατό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε 8-4 με έξι πόντους από τον Πρίντεζη και δύο από τον Ελις, ενώ λίγο αργότερα ο Σλούκας πέτυχε ένα ακόμα τρίποντο για τους Πειραιώτες και έκανε το 11-6. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Μίκι σε 9-11, ωστόσο, οι Ερυθρόλευκοι βρέθηκαν ξανά στο +5 (11-16) με δίποντο του Σλούκα και τρίποντο του Ααρον Χάρισον. Οι Ρώσοι απάντησαν με ένα δικό τους σερί 5-0 και ισοφάρισαν σε 16-16 με δύο πόντους από τον Μπούκερ και τρεις βολές από τον Σβεντ. Ο Ολυμπιακός στο τελευταίο κομμάτι του δεκαλέπτου έκανε την αντεπίθεσή του και με τους Μάρτιν και Σλούκα να πετυχαίνουν από πέντε πόντους έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 26-23.

Βρήκαν ρυθμό οι Σβεντ-Βιάλτσεφ, απάντησαν οι Ερυθρόλευκοι

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην, με τους παίκτες της Χίμκι να… πυροβολούν έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Ο Βιάλτσεφ αρχικά ισοφάρισε σε 26-26 και στη συνέχεια ο Σβεντ με τρία συνεχόμενα τρίποντα έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα του Κουρτινάιτις (35-30). Ο Ολυμπιακός μείωσε με δύο βολές του Βεζένκοφ και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 35-35 με τρεις πόντους από τον Σπανούλη. Ο Βιάλτσεφ όμως με δύο ακόμα τρίποντα έκανε το 41-35 και λίγο αργότερα ο Μπούκερ ανέβασε τη διαφορά στους 8 (43-35). Ο Βεζένκοφ απάντησε με τρίποντο και μείωσε σε 43-38, με τον Μάρτιν να ρίχνει τη διαφορά στους 2 (43-40) και τον Σπανούλη λίγο αργότερα να ισοφαρίζει σε 48-48. Ο Σάσα Βεζένκοφ με νέο τρίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα στον Ολυμπιακό (48-51), με τον Μίκι να διαμορφώνει το 50-51 του πρώτου ημιχρόνου.

Κυριάρχησε και έγινε… καπνός!

Στην πρώτη επίθεση του τρίτου δεκαλέπτου ο Μπούκερ έδωσε προβάδισμα στην Χίχκι με 52-51, όμως, ο Ολυμπιακός απάντησε με δύο τρίποντα από τους Τζένκινς και Σλούκα και βρέθηκε στο +5 (52-57). Ο Σβεντ μείωσε σε 56-59 και 58-61, αλλά οι Πειραιώτες βρέθηκαν και πάλι στο +5 με δύο βολές του Ελις (58-63). Ο Σλούκας με τρίποντο έκανε το 66-58, αλλά ο Γιόβιτς απάντησε με δικό του τρίποντο και μείωσε ξανά στους 5 (61-66). Σε εκείνο το σημείο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι και άρχισε να ανεβάζει τη διαφορά. Ο Χάρισον με τρίποντο έκανε το 71-64 για τους Πειραιώτες και λίγο αργότερα ο Μάρτιν έφερε για πρώτη φορά τους Ερυθρόλευκους στο +9 (64-73). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν πάρει… φωτιά, με τον Χάρισον να σκοράρει τρίποντο για το 76-64 και τον Βεζένκοφ με 2/2 βολές να κάνει το 78-64, με τον Ολυμπιακό να κλείνει την τρίτη περίοδο έχοντας προβάδισμα 14 πόντων.

Δεν… χαλάρωσε και έφυγε νικητής

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου ο Σλούκας έστειλε τη διαφορά στους 17 (64-81), με την Χίμκι να τρέχει ένα σερί 6-0 και να μειώνει σε 70-81. Ο Σάσα Βεζένκοφ απάντησε με πέντε σερί πόντους και ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 16 (70-86). Οι Σπανούλης και Χάρισον με άλλους έξι πόντους έκαναν το 92-75, πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα και οι Πειραιώτες αγκάλιασαν τη νίκη. Στα τελευταία λεπτά οι Ρώσοι προσπάθησαν να ρίξουν τη διαφορά και να μπουν ξανά στο παιχνίδι, αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα διαχειρίστηκαν άψογα τον χρόνο και το σκορ και έφτασαν σε μια πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 105-88.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 50-51, 64-78, 88-105