Αναντολού Εφές – Χίμκι 99-60

Οι Τούρκοι διέλυσαν την Χίμκι, που έχει εξελιχθεί σε σάκο του μποξ.

«Πάρτι» έκανε η Αναντολού Εφές απέναντι στην Χίμκι. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν διέλυσε στην Κωνσταντινούπολη τους Ρώσους με 99-60 για την 20η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη και 11η συνολικά νίκη της στη φετινή διοργάνωση. Οι γηπεδούχοι χτυπούν πλέον για τα καλά την πόρτα της 8άδας, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν εξελιχθεί σε σάκο του μποξ, αφού γνώρισαν την 12η συνεχόμενη ήττα τους και 18η συνολικά (2-18).

Η Εφές ήταν εξ αρχής το φαβορί για την κατάκτηση της νίκης και φρόντισε να το δείξει από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 7-0 και στη συνέχεια με 12-5. Στο 7’ έφτασαν τη διαφορά στους 10 πόντους (22-12). Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 26-19, που ήταν το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου η Χίμκι κυριάρχησε στο παρκέ και με σερί 10-4 μείωσε σε 30-29, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι το 16. Σε εκείνο το σημείο οι Ρώσοι πάτησαν γκάζι και… εξαφανίστηκαν. Σε δύο λεπτά βρέθηκαν στο +11 (45-34) και δεν ξανακοίταξαν ποτέ πίσω τους. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Εφές στο +16 (52-36), με τον Ντάνστον να πετυχαίνει τρίποντο στην εκπνοή.

Οι Τούρκοι μπήκαν δυνατά στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους 10-3 έφτασαν τη διαφορά στους 25 (64-39) και λίγο αργότερα βρέθηκαν στο +30 (72-42), με το δεκάλεπτο να κλείνει με το σκορ στο 75-46, Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, με την Εφές να παραμένει σοβαρή στο τέταρτο δεκάλεπτο και να παίρνει τη νίκη με 99-60.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 52-36, 75-46, 99-60