Βαλένθια – Ζαλγκίρις 78-79

Θρίλερ στην Ισπανία, με την Ζαλγκίρις να παίρνει τη νίκη απέναντι στη Βαλένθια με 78-79, με καλάθι του Γκριγκόνις 2’’ πριν τη λήξη!

Μεγάλη νίκη στη μάχη που δίνει για την είσοδό της στην 8άδα και την πρόκρισή της στα πλέι οφ της Euroleague πέτυχε η Ζαλγκίρις Κάουνας στην Βαλένθια, με τους Λιθουανούς να κερδίζουν 79-78 με buzzer beater του Μάριους Γκριγκόνις!

Ο Λιθουανός, 2’’ πριν χτυπήσει η κόρνα της λήξης, ευστόχησε σε δίποντο και… τέζαρε τη Βαλένθια, δίνοντας τη νίκη στην Ζαλγκίρις και ενώ προηγουμένως οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 78-77, με τρίποντο του Βαν Ρόσομ, 3’’ πριν το τέλος!  Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ρούμπιτ με 17 πόντους, ενώ ο Λοβέρν έκανε double double, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από τους γηπεδούχους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πρέπελιτς με 18 πόντους.

Η Βαλένθια μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-2, αλλά η Ζαλγκίρις απάντησε με δικό της σερί 8-2 και μείωσε σε 12-10. Λίγο αργότερα μάλιστα οι Λιθουανοί πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Ρούμπιτ (15-14), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 20-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι το 15’ (33-32), όταν οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 10-2 και προηγήθηκαν με 42-35. Λίγο πριν το τέλος της περιόδου η Ζαλγκίρις μάλιστα βρέθηκε στο +11 (36-47), πρότου οι Ισπανοί μειώσουν σε 38-47, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο ο Ρούμπιτ και η παρέα του κρατούσαν με άνεση το προβάδισμα στο σκορ και μέχρι το 27’ ήταν σταθερά στο +8 με +10. Στο τελευταίο κομμάτι του δεκαλέπτου όμως οι Ισπανοί έτρεξαν ένα σερί 7-2 και μείωσαν σε 60-55.

Στην τελευταία περίοδο η Βαλένθια μπήκε αποφασισμένη να παλέψει για την ολική ανατροπή και στο 35’ μείωσε στους δύο πόντους (66-64). Η αντεπίθεση των Ισπανών, όμως, δεν είχε συνέχεια, με τον Ρούμπιτ να στέλνει τη διαφορά στους 7 (67-74), ενάμισι λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού. Ολα έδειχναν να έχουν πάρει τον δρόμο τους και την Ζαλγκίρις να βαδίζει ολοταχώς για μια ακόμα μεγάλη νίκη.

Ωστόσο, οι Νυχτερίδες δεν τα παράτησαν και με τρίποντο του Πρέπελιτς μείωσαν σε 77-73, 34’’ πριν το τέλος. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Κάλινιτς με 2/3 βολές μείωσε σε 75-77 και στη συνέχεια ο Βαν Ρόσομ με τρίποντο έκανε το 78-77 για την Βαλένθια. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους, αλλά ο Γκριγκόνις δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Λιθουανός 2’’ πριν το τέλος πέτυχε καλάθι και με το δικό του buzzer beater η Ζαλγκίρις πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Βαλένθια.