Μπασκόνια – Εφές 101 – 111 παρ. (92-92 κ.δ)

Μετά τη Μαδρίτη, η Εφές «άλωσε» και τη χώρα των Βάσκων. Η τούρκικη ομάδα έχοντας τον Λάρκιν σε μεγάλη βραδιά (30π.), επικράτησε στην παράταση με 111-101 και έκανε αποφασιστικό βήμα για να έχει το πλεονέκτημα στα πλέι οφ.

Το «δύο στα δύο» έκανε στην Ισπανία η Αναντολού Εφές, με την τούρκικη ομάδα μετά την Μαδρίτη να «αλώνει» και τη χώρα των Βάσκων. Το συγκρότημα του Αταμάν επικράτησε στην παράταση της Μπασκόνια με 111-101 (92-92 κ.δ), για την 33η αγωνιστική της Euroleague και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ με 22-10.

Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Σέιν Λάρκιν, που είχε 30 πόντους με 6/10 τρίποντα, πήραν το ροζ φύλλο και έκαναν αποφασιστικό βήμα για να έχουν το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ. Οι γηπεδούχοι από την άλλη, παρότι έπεσαν στο 18-15, παρέμειναν σε τροχιά 8άδας.

Εκτός από τον Λάρκιν, μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησαν επίσης οι Σίμον (21π., 4ρ., 6ασ.), Μοερμάν (14π., 8ρ., 4ασ.), Μίσιτς (16π., 4ρ. 5ασ.) και Σανλί (12π., 5ρ.) για την Εφές, ενώ από την Μπασκόνια ξεχώρισαν οι Πολονάρα (23π. 8ρ., 6ασ., 2 μπλοκ) , Γκεντράιτις (21π., 4ρ.), Πίτερς (15π., 9ρ.), Βιλντόζα (14π., 6ασ. και Χένρι (15π., 8ασ.).

Η Εφές μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Σίμον και Σανλί προηγήθηκε με 20-13. Η Μπασκόνια όμως αντέδρασε και μείωσε σε 19-22 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Τούρκοι έτρεξαν ένα σερί 14-2 και έφτασαν στο +15 (36-21), όμως, οι γηπεδούχοι απάντησαν με δικό τους σερί 18-4 και μείωσαν στους 4 (36-40). Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την Αναντολού Εφές μπροστά στο σκορ με 46-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια ανέβασε την απόδοσή της, άρχισε να παίζει καλύτερη άμυνα, αλλά η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να ολοκληρώσει την περίοδο στο +2 (65-63). Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ένα ντέρμπι, με την Μπασκόνια να ισοφαρίζει σε 65-65, ενώ στο 35’ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Γκεντράιτις (78-76).

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο απάντησαν με τρίποντα των Σίμον και Μίσιτς και έφεραν τα πάνω κάτω στο παιχνίδι, με την Εφές να προηγείται με 82-80, τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Μέχρι το τέλος οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με το συγκρότημα του Αταμάν να φτάνει στο +3 (92-89) με δύο βολές του Μίσιτς. Ο Βιλντόζα όμως με τρίποντο, 2’’ πριν το τέλος, ισοφάρισε σε 92-92 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο μίλησε ο… καυτός Λάρκιν, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει τετράποντο και να στέλνει την 96-92. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 96-98, αλλά ο Λάρκιν με νέο τρίποντο έκανε το 102-96 και έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Εφές. Η κόρνα τη λήξης βρήκε τους φιλοξενούμενους νικητές με 111-101 και τον Σέιν Λάρκιν να δίνει μια ακόμα παράσταση.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 41-46, 63-65, 92-92 κ.α, 101-111 παρ.