Μακάμπι Τελ Αβίβ – Χίμκι 92-62

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ διέλυσε με 92-62 τη Χίμκι στην εξ αναβολής 24η αγωνιστική της Euroleague και ανέβηκε στο 14-19. 29η φετινή ήττα για τους Ρώσους.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν ισοπεδωτική απέναντι στη Χίμκι, την οποία διέλυσε με 92-62 για την εξ αναβολής 24η αγωνιστική της Euroleague και ανέβηκε στο 14-19, παραμένοντας στην 13η θέση, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται στο 15-18 και τη 12η θέση.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και πήραν το προβάδισμα (2-6), αλλά η Μακάμπι ανέβασε γρήγορα ρυθμό, έφτασε στο +11 (18-7) και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο 22-12.

Η κατάσταση ξέφυγε στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν κατά κράτος της Χίμκι και να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +20 (38-18), ενώ η διαφορά έφτασε στους 28 πόντους (53-25) στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Χίμκι δεν μπορούσε να φανεί ανταγωνιστική σε κανένα σημείο από εκεί και πέρα, η διαφορά άγγιξε ακόμα και τους 40 πόντους (67-27), με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 73-38 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η τελευταία περίοδος, με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να κάνει επίδειξη δύναμης και να παίρνει τη νίκη με 92-62.