Μακάμπι – Μπάγερν Μονάχου 69-68

Με δύο εύστοχες βολές 29" πριν το τέλος και 28 πόντους συνολικά, ο Σκότι Ουίλμπεκιν χάρισε τη νίκη στη Μακάμπι Τελ Αβίβ απέναντι στη Μπάγερν Μονάχου με 69-68, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ και η Μπάγερν Μονάχου χάρισαν ένα απίστευτο παιχνίδι σε όσους βρέθηκαν στη «Menora Arena», με την «ομάδα του λαού» να βγαίνει νικήτρια από τη «μάχη» με 69-68 και απόλυτο πρωταγωνιστή τον Σκότι Ουίλμπεκιν.

Ο Αμερικανός γκαρντ ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές 29″ πριν το τέλος της αναμέτρησης, σημειώνοντας συνολικά 28 πόντους στη βαυαρική άμυνα.

Ήταν ένα παιχνίδι με τρομερές διακυμάνσεις στο σκορ, με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να ξεκινά πολύ καλύτερα τον αγώνα και να παίρνει προβάδισμα 17 πόντων στο 15΄ (37-20).

Το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους Ισραηλινούς με οχτώ πόντους (40-32), αλλά η Μπάγερν βγήκε μεταμορφωμένη στο τρίτο δεκάλεπτο και ανέλαβε τα ηνία στο σκορ. Οι παίκτες του Τρινκιέρι έτρεξαν σερί 16-2 και μετέτρεψαν το 40-32 (20΄) σε 42-48 (25΄).

Το παιχνίδι έδειχνε να γέρνει για τα καλά στη Μπάγερν, η οποία πέντε πριν το τέλος προηγούνταν με 57-65.

Ωστόσο, υπολόγιζαν χωρίς τον Ουίλμπεκιν, ο οποίος γύρισε σχεδόν μόνος του το ματς και έδωσε προβάδισμα ενός καλαθιού στη Μακάμπι (67-65) 2΄ πριν την ολοκλήρωση του αγώνα.

Ο Ουόλντεν όμως με τρίποντο έκανε το 67-68, 1:14 για το τέλος, αλλά ο Ουίλμπεκιν ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών και έδωσε τη νίκη με 69-68 στη Μακάμπι, καθώς τόσο ο Τόμας όσο και ο Χίλιαρντ βρήκαν σίδερο στις προσπάθειες που επιχείρησαν.