Ζαλγκίρις – Ζενίτ 64-70 – Aπόδραση της Ζενίτ από το Κάουνας

Η Ζενίτ επικράτησε με 70-64 της Ζαλγκίρις στην Λιθουανία και έκανε το 2 στα 2 στην διοργάνωση μετά την νίκη της την πρώτη αγωνιστική επί της Ούνιξ Καζάν.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λόιντ οι Ρώσοι δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου απέναντι στην Ζαλγκίρις και επικράτησαν με 70-64, ενώ παράλληλα έκαναν και το 2/2 στην διοργάνωση.

Ο Λόιντ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους και ο ο Μπάρον είχε 11 πόντους, ενώ από την Ζαλγκίρις ξεχώρισαν οι Στρέλνιεκς με 14 πόντους και οι Λοβέρν και Λεκαβίτσιους με 10 πόντους αντίστοιχα.

Ο αγώνας

Μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Ζενίτ άρχισε να μπαίνει πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήρε το πρώτο προβάδισμα με (8-13). Στην συνέχεια η Ζαλγκίρις Κάουνας προσπάθησε να βελτιωθεί επιθετικά, ωστόσο η Ζενίτ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε υπέρ της Ζενίτ με (16-21).

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου ο Μπάρον έστειλε τη διαφορά για τη Ζενίτ στο +8 (16-24). Οι Λιθουανοί ήταν αρκετά άστοχοι και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Ζενίτ, όπου έφτασε την διαφορά ακόμη και στο +12 (25-37), στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης. Λίγο πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου η Ζαλγκίρις μείωσε με ένα σερί 9-3 στο (34-40), το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ζάλγκιρις μπήκε αρκετά δυνατά στον αγώνα φέρνοντας αρχικά το ματς στην ισοπαλία (42-42) και περνώντας μπροστά (47-46), στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Ζενίτ απάντησε αμέσως με Λόιντ και Πόιθρες, παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα και κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +4 (51-55).

Στην τέταρτη περίοδο οι Ρώσοι έκαναν ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα και με ένα επιμέρους σκορ 8-2 πήγαν ξανά το παιχνίδι στο +10 (53-63). Από εκεί και πέρα η Ζαλγκίρις άρχισε να μειώνει την διαφορά και έφτασε στο -4 (61-65). Εκεί όμως ο Λόιντ που ήταν και ο μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνίδι πήρε την ομάδα πάνω του και διαμόρφωσε το τελικό 70-64 υπέρ της Ζενίτ.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 34-40, 51-55, 64-70