Άλμπα Βερολίνου – Μονακό 92-84

H Άλμπα Βερολίνου πήρε μια μεγάλη νίκη επί της Μονακό με 92-84 και την έπιασε στη βαθμολογία.

Ανώτερη σε όλο το ματς, η Άλμπα νίκησε με 92-84 τη Μονακό και την έπιασε στο 6-11 μετά από την 17η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Λάμερς (18 πόντοι), Έρικσον (15 πόντοι) και Σίκμα (8 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), με τους Γερμανούς να ολοκληρώνουν το ματς με το μυθικό 71,9% (23/32) στα δίποντα.

Από την άλλη, για την ομάδα του Ομπράντοβιτς -που υπέστη την 7η ήττα της στα τελευταία- πάλευαν μόνοι τους οι Τζέιμς (25 πόντοι, 8 ασίστ) και Μοτιεγιούνας (23 πόντοι).

Οι Μπεν Λάμερς (18 πόντοι, 5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές) και Μάρκους Έρικσον (15 πόντοι) έκαναν την διαφορά στο σκοράρισμα, όμως ο Λουκ Σίκμα ήταν ο κορυφαίος όλων με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και δύο κλεψίματα σε 23 λεπτά. Μάικ Τζέιμς με 25 (10/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και Ντονάτας Μοτιεγιούνας με 23 πόντους ήταν οι κορυφαίοι της Μονακό.

Το απίθανο ξεκίνημα της Μονακό (0-8 στο 2′), δεν τρόμαξε την Άλμπα. Λάμερς και Έρικσον ισοφάρισαν στο 17-17 στο 7′, πριν ο Λο βάλει πέντε σερί πόντους για το 35-28 στο 17′ και ο Λάμερς γράψει το 40-30 του ημιχρόνου. Το καλό, το ισορροπημένο μπάσκετ της Άλμπα την κράτησε και μπροστά στο σκορ, αλλά και σε απόσταση ασφαλείας (67-54 στο 29′), με τους Μονεγάσκους να πατούν στην τέταρτη περίοδο το γκάζι, να μειώνουν στο καλάθι (76-74 στο 36′), όμως ο Σίκμα με βολές και ο Ζούσμαν με τρίποντο από την γωνία διατήρησαν τη διαφορά στις δύο κατοχές (81-75) με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα, έστω και με λίγη περισσότερη πίεση στο δεύτερο μέρος.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-30, 69-56, 92-84.