Το ανύπαρκτο φάουλ στον Μίροτιτς έκανε μέχρι και τον Σάρας να γελάσει (vid)

H φάση του κερδισμένου φάουλ του Νίκολα Μίροτιτς στο παιχνίδι της Μπαρτσελόνα με την Ούνικς Καζάν έρχεται να υπενθυμίσει το σοβαρό πρόβλημα που υπάρχει με τη διαιτησία στη Euroleague.

H Μπαρτσελόνα επικράτησε δύσκολα χθες (22/12) στην παράταση (111-109) της Ούνικς Καζάν, σ’ ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από πολλά διαιτητικά λάθη.

Υπήρξε όμως μία φάση στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού που ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων όχι μόνο από την μεριά των φιλοξενούμενων, αλλά και από όλους όσους αγαπούν το μπάσκετ.

Συγκεκριμένα, με 15,5 δευτερόλεπτα να απομένουν για το φινάλε και με το σκορ στο 91-94 υπέρ των Ρώσων, ο φόργουορντ της «Μπάρτσα», Νίκολα Μίροτιτς στην προσπάθειά του να εκβιάσει κάποιο φάουλ, έκανε ένα εντυπωσιακό τίναγμα, με τον διαιτητή να υποδεικνύει αμέσως τρεις βολές σε ανύπαρκτο μαρκάρισμα του Τζεκίρι έξω από την γραμμή των 6,75.

Έτσι, ο διεθνής Ισπανός με 3/3 βολές έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, στερώντας έτσι από την Ούνικς την νίκη στην κανονική διάρκεια.

Να υπενθυμίσουμε ότι οι «Καταλανοί» βάρεσαν στο παιχνίδι 44 βολές.