Μονακό – Μακάμπι 82-76 – Η κατρακύλα της Μακάμπι συνεχίζεται

Η Μονακό επικράτησε με 82-76 της Μακάμπι και υποχρέωσε την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην 8η συνεχόμενη ήττα της στην Ευρωλίγκα.

Ούτε τώρα δεν κατάφερε να βάλει φρένο στην κατρακύλα η Μακάμπι. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ηττήθηκε στο Πριγκιπάτο από την Μονακό με 82-76 και «βυθίστηκε» περισσότερο στην βαθμολογία της Euroleague. Πλέον, η ομάδα του λαού έχει ρεκόρ 7-11 και απέχει τουλάχιστον δυο νίκες από την οκτάδα. Από την άλλη, οι Μονεγάσκοι μετά από αυτήν την νίκη, έχουν και αυτοί 7-11 στην διοργάνωση.

Κορυφαίοι για την Μονακό ήταν οι Τζέιμς (12 πόντοι, 13 ασίστ), Μοτιεγιούνας (16 πόντοι) και Ντιαλό (16 πόντοι), ενώ για την Μακάμπι ξεχώρισαν οι οι Γουίλμπεκιν (31 πόντοι) και Ζίζιτς (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Μετά από αυτήν την ήττα, όλα είναι ρευστά για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, ο οποίος αυτήν στιγμή δεν είναι απίθανο να αποτελέσει παρελθόν από τον πάγκο των Ισραηλινών.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να επιβάλλει τον ρυθμό της για να χτίσει διαφορά. Μονακό και Μακάμπι πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 35-33 υπέρ των γηπεδούχων.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου (40-40 στο 23’). Κάπου εκεί, η Μονακό πάτησε το γκάζι και προηγήθηκε με 52-46 στα μισά της περιόδου, με την διαφορά να την κρατάει σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (56-51).

Στην τελευταία περίοδο, ο Ντιαλό με τέσσερις προσωπικούς πόντους έφτασε την διαφορά στο +9 (60-51), αλλά η Μακάμπι απάντησε με τον «καυτό» Γουίλμπεκιν (67-66 στο 36’). Παρόλο αυτά, οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στο τέλος, και έφτασαν στο τελικό 82-76, σημειώνοντας την έβδομη νίκη τους στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 35-33, 56-51, 82-76.