TΣΣΚΑ Μόσχας – Βιλερμπάν 90-83

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε με 90-83 της Βιλερμπάν για την 21η αγωνιστική της Euroleague, έχοντας σε μεγάλη βραδιά για μια ακόμη φορά τον Χάκετ, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε με 90-83 της Βιλερμπάν για την 21η αγωνιστική της Euroleague και ζευγάρωσε τις νίκες στην διαβολοβδομάδα, καθώς την την περασμένη αγωνιστική είχε νίκησε και τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας.

Κορυφαίος για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν για μια ακόμη φορά ο Ντάνιελ Χάκετ, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους με 3/4 τρίποντα σε 26 λεπτά συμμετοχής στην αναμέτρηση.

Η Βιλερμπάν από την πλευρά έκανε ότι μπορούσε για να πάρει το παιχνίδι, όμως η «ομάδα του στρατού» σοβαρεύτηκε στην τελευταία περίοδο και βάζοντας μεγάλα σουτ κατάφερε να πάρει την νίκη.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά καλά στην αναμέτρηση έχοντας αρκετά καλό ρυθμό στο σκοράρισμα. Μετά από επτά λεπτά αγώνα ο Σβεντ με ένα τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στα λεφτά για τους γηπεδούχους κάνοντας το σκορ 19-12. Στα τελευταία δευτερόλεπτα της πρώτης περιόδου ο Οκόμπο πέτυχε ένα εκπληκτικό buzzer beater δίποντο υπό την πίεση τριών αντιπάλων και έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 23-23.

Οι δύο ομάδες και στην δεύτερη περίοδο βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ. Ο Γκριγκόνις με ένα τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο συν πέντε κάνοντας το 28-23 μόλις 2 λεπτά μετά την έναρξη του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας σε καλό βράδυ τον Γκιστ, ο οποίος έδινε λύσεις επιθετικά έκανε το σκορ 33-31 στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-39 υπέρ της.

Ίδια ήταν και η εικόνα του παιχνιδιού και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα με 45-43, ωστόσο η Βιλερμπάν κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς και να πάρει ένα ισχνό προβάδισμα με 50-51. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πάλι και ανέβασαν τη διαφορά στους 5 πόντους κάνοντας το σκορ 56-51, αλλά οι Γάλλοι ήταν και πάλι εκεί βγάζοντας αντίδραση έφεραν το ματς στον πόντο 62-61 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και ανέβασε αρχικά τη διαφορά στο συν 8 κάνοντας το σκορ 69-61 και με οδηγό τον Χάκετ έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους 12 πόντους 80-68. Η βιλερμπάν έβγαλε και πάλι αντίδραση και με τα τρίποντα που πέτυχε μάζεψε τη διαφορά στο 80-74. Όμως ο Χάκετ ήταν και πάλι εκεί καθώς πέτυχε ένα καλάθι και φάουλ και ανέβασε την διαφορά στο 88-81. Πλέον η Βιλερμπάν δεν μπορούσε να κάνει κάτι άλλο και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 90-83 υπέρ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 40-39, 61-61, 90-83.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 2, Μπολομπόι, Ούχοφ 6 (2), Χάκετ 27 (6/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος), Φόγκτμαν 3 (3 ριμπάουντ), Σενγκέλια 6, Μιλουτίνοβ 12 (5/6 δίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 16 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κουρμπάνοφ 1, Σβεντ 17 (4/9 τρίποντα, 4 ασίστ, 5 λάθη).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Οκόμπο 15 (3/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ, 5 λάθη), Τζόουνς 12 (1), Καουντί 7 (4 ριμπάουντ), Λακόμπ 4, Ντιό 3 (1), Νάιτ 16 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκιστ 14 (7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φαλ 5, Οσετκόφσκι 5, Στραζέλ 2, Αντετοκούνμπο.