Zενίτ – Μονακό 77-86

H Moνακό πήρε μεγάλο διπλό μέσα στην Ζενίτ με 77-86, με τον Μάικ Τζέιμς για ένα ακόμη παιχνίδι να είναι εξαιρετικός και οι Γάλλοι βρίσκονται πολύ κοντά στην είσοδο τους στην οκτάδα.

Η Μονακό έφυγε με τον διπλό από την Αγία Πετρούπολη, καθώς επικράτησε με 77-86 της Ζενίτ για την 22 αγωνιστική της Euroleague, με τον Μάικ Τζέιμς να πραγματοποιεί μια εξαιρετική εμφάνιση σε ένα ακόμη παιχνίδι.

Η γαλλική ομάδα το τελευταίο διάστημα βρίσκεται σε ανοδική πορεία και με αυτή την νίκη πήγε στο 11-10 και βρίσκεται όλο και πιο κοντά στην είσοδο της στην οκτάδα της διοργάνωσης. Από την άλλη πλευρά η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έπεσε στο 12-7, χάνοντας την ευκαιρία να εδραιωθεί στην πρώτη τετράδα. Ο Τάισον Κάρτερ στο ντεμπούτο του με την φανέλα της Ζενίτ έπαιξε 6:45, έχοντας 2 πόντους, 2 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Η Μονακό ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και έχοντας σε πολύ καλό βράδυ τον Μοτεγιούνας κατάφερε να προηγηθεί με 4-14 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Από κει και πέρα η Ζενίτ αντέδρασε γρήγορα και δύο λεπτά πριν από τη λήξη της περιόδου μείωσε σε 13-15 με τον Κουλάγκιν να κάνει το 17-18 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ με το πόδι πατημένο στο Γκάζι και μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά ήταν μπροστά στο σκορ με 18-27. Οι Ρώσοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Μίκι σε 32-34 ενώ ο Μάικ Τζέιμς στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου έκανε το 32-36.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου η Μονακό συνέχισε να έχει την κυριαρχία του αγώνα ανεβάζοντας την διαφορά ακόμα και στους 10 πόντους παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων με τον Κουλάγκιν να μειώσει την διαφορά. Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Μπέικον και έστειλε την διαφορά στο συν 9 κάνοντας το 46-55 λίγο πριν το τέλος της περιόδου ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με δικό του καλάθι με σκορ 50-57.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Μονακό δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Ζενίτ. Μετά από πέντε αγωνιστικά λεπτά οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 54-65, ενώ λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης ο Μίκι μείωσε σε 73-81, με την Μονακό να παίρνει μία μεγάλη νίκη με τελικό σκορ 77-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-18, 32-36, 50-57, 77-86

ΖΕΝΙΤ: Κάρτερ 2, Λόιντ 9 (1), Καράσεφ 10 (2), Κουλάγκιν 12 (4/4 δίποντα), Μπάρον 2, Πούσκοφ 2, Κουζμίνσκας 12 (2), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 4, Πονίτκα 6 (3/6 δίποντα), Μίκι 18 (1/2 τρίποντα, 5 τάπες).

ΜΟΝΑΚΟ: Λι 3 (1), Μπέικον 20 (6/12 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τόμας 8 (4 ασίστ), Μότουμ, Ντιαλό 5 (1), Μοτιεγιούνας 16 (6/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ουατάρα 4, Φαγιέ, Άντζουσιτς 9 (1), Τζέιμς 21 (8/14 δίποντα, 5 ασίστ).