Ούνικς Καζάν-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 75-86

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν η μεγάλη νικήτρια στον «ρωσικό εμφύλιο», επικρατώντας εκτός έδρας της Ούνικς Καζάν με 86-75 και ανέβηκε στο 13-8.

Στις νίκες επέστρεψε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία, μετά την εντός έδρας ήττα από την Αρμάνι, πέρασε με εξαιρετική εμφάνιση από το Καζάν, κερδίζοντας 86-75 την Ούνικς για την 23η αγωνιστική της Euroleague.

Έτσι η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία είχε σε μεγάλη βραδιά τον Αλεξέι Σβεντ με 27 πόντους, ανέβηκε στο 13-8 και πλέον ατενίζει την είσοδό της στην τετράδα με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι που είχαν ως κορυφαίους τους Χεζόνια και Μπράουν με 21 πόντους έκαστος, υποχώρησαν στο 12-9, αλλά συνεχίζουν να βρίσκονται σε τροχιά πρόκρισης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την «ρωσική αρκούδα» να μπαίνει φουριόζα και να προηγείται στο πρώτο τρίλεπτο με 7-0. Η ομάδα του Περάσοβιτς όμως κατάφερε να μαζέψει γρήγορα την διαφορά και να περάσει μπροστά στο 6′ με 11-10. Ολοκλήρωσε μάλιστα το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (20-16) έχοντας τον Λορέντζο Μπράουν εκείνη την ώρα πρώτο σκόρερ με 9 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο η ΤΣΣΚΑ πέρασε εκ νέου μπροστά με 23-22 στο 14΄, παίρνοντας μάλιστα στα μέσα του δεκαλέπτου και διαφορά 6 πόντων (22-28). Η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε μέχρι την λήξη του ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι 37-32.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ιτούδη όχι μόνο διατήρησαν το προβάδισμα αλλά πήγαν τη διαφορά και σε διψήφια νούμερα (36-46 στο 24΄), δείχνοντας να πατούν γέρα στα πόδια τους. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να πλησιάσουν (53-56 στο 28΄), το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΤΣΣΚΑ στο +7 (57-64)

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι άμυνες έσφιξαν για τα καλά με την Ούνικς να μειώνει στο 33΄στους 3 (61-64) και στο επόμενο λεπτό στον πόντο (64-65).

Παρόλα αυτά η ΤΣΣΚΑ διατήρησε την ψυχραιμία της και με σωστές επιλογές στην επίθεση και με τους Σβεντ, Κλάιμπερν να πετυχαίνουν μεγάλα σουτ, ανέβασε τη διαφορά, φεύγοντας έτσι με την πρώτη φετινή νίκη της απέναντι στο σύνολο του Περάσοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 32-37, 57-64, 75-86

Ούνιξ-ΤΣΣΚΑ 75-86