ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Αρμάνι Μιλάνο 57-67: Πέρασε από την Μόσχα η Αρμάνι

Η ΤΣΣΚΑ μετρούσε πολλές απουσίες, η Αρμάνι ήταν αυτή που έπρεπε και το σύνολο του Έτορε Μεσίνα πέρασε νικηφόρα από την Μόσχα για την 22η αγωνιστική της Euroleague.

H Aρμάνι έκανε το καθήκον της απέναντι στην πληγωμένη ΤΣΣΚΑ και έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από την Μόσχα με 57-67 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Euroleague.

Με αυτόν τον τρόπο έφτασε τις 13 νίκες σε 19 αναμετρήσεις και εδραιώθηκε για τα καλά στην πρώτη τετράδα. Στην τρίτη θέση με ρεκόρ(13-6) η Αρμάνι, ενώ η ΤΣΣΚΑ βρίσκεται στην 7η με (12-8)

Η Αρμάνι εκμεταλλεύτηκε τα κενά που βρήκε στην άμυνα των γηπεδούχων στο ξεκίνημα του αγώνα και έγραψε το 4-9 μετά από 5 συνεχόμενους πόντους του Χολ. Σενγκέλια και Μιλουτίνοφ κατάφεραν να μειώσουν (10-14) από το 6-14 που διαμόρφωσε ο Ρίτσι, αλλά ένα μικρό κρεσέντο από την περιφέρεια έφερε για πρώτη φορά το +13 (10-23) για τους παίκτες του Μεσίνα.

Στην δεύτερη περίοδο κάθε φορά που έβρισκε λύση η ΤΣΣΚΑ, η Αρμάνι είχε άμεση απάντηση με τον Τρόι Ντάνιελς των 9 πόντων μέχρι εκείνο το σημείο έκανε το 14-26 στο 12′. Ωστόσο, το επιμέρους 19-8 με μπροστάρη τον Λούντμπεργκ μείωσε την διαφορά και την έφερε στον πόντο (33-34) 2:37 πριν το ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια έχοντας 5 πόντους απόσταση (35-40).

Στην τρίτη περίοδο η Αρμάνι συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +9(46-55). Οι Ιταλοί έφτασαν την διαφορά στο +16 στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Λούντμπεργκ να διαμορφώνει το 57-67 δίνοντας την νίκη στην Αρμάνι.

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 35-40, 46-55, 57-67