Μπαρτσελόνα – Μπάγερν Μονάχου 71-66

Με ένα επιμέρους 15-5 στο φινάλε, η Μπαρτσελόνα γύρισε το ματς και επικράτησε με 71-66 της Μπάγερν εντός έδρας, δύο μέρες πριν υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό.

Σπουδαία νίκη για την Μπαρτσελόνα! Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στην Μπάγερν, αλλά με ένα επί μέρους 15-5 στο φινάλε, κατάφερε να πάρει το παιχνίδι. Στη δεύτερη θέση με 18-5 ρεκόρ πλέον οι Καταλανοί που υποδέχονται την Πέμπτη (3/2) τον Παναθηναϊκό, στο 11-12 οι Βαυαροί που ισοβαθμούν με τη Μονακό στην όγδοη θέση.

Ο Κούριτς με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος για την Μπάρτσα, ενώ 13 είχε ο Μίροτιτς. Λούτσιτς με 16 πόντους και Γιαραμάζ με 15 ήταν οι πρώτοι σκόρερ της ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι που ήταν αρκετά άστοχη στο φινάλε και έχασε την ευκαιρία για μία σπουδαία νίκη.

Κάκιστη ήταν η πρώτη περίοδος στη Βαρκελώνη με τις δύο ομάδες να μένουν χαμηλά στο σκορ (9-9), αλλά να παίρνουν μπρος στη συνέχεια. Τόμας και Ομπστ έδωσαν προβάδισα με +6 (9-15) στην Μπάγερν στο ξεκίνημα, η Μπάρτσα όμως αντέδρασε και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 28-29.

Η Μπάγερν ήταν εξαιρετική στην άμυνα, κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (45-41, 30′) και να προσπεράσει χάρη στην ευστοχία της έξω από τα 6,75 με 54-58, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Σε εκείνο το σημείο η Μπαρτσελόνα ανέβασε στροφές, απάντησε με ένα 15-5 κι έφτασε τελικά στη νίκη με 71-66.

Τα δεκάλεπτα: 9-9, 28-29, 45-41, 71-66

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8 (2/3 δίποντα, 4/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έξουμ 9 (2/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Σανλί 2, Μαρτίνεθ, Σμιτς 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές), Χέζ, Λαπροβίτολα (0/6 σουτ), Κούριτς 20 (3/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Γιοκουμπάιτις 5, Μίροτιτς 13 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Νάτζι, Καλάθης 8 (2/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τόμας 9 (1), Γουόλντεν 5 (1), Χάντερ (0/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 15 (6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Λούτσιτς 16 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Τζορτζ, Ομπστ 3 (1), Ρούμπιτ 2 (1/8 σουτ, 10 ριμπάουντ), Σίσκο 4, Ραντόσεβιτς 3 (1)